Ferie z książką dla dzieci – „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” Tina Oziewicz

Jakie są wasze pierwsze skojarzenia, które przychodzą wam do głowy na dźwięk słowa Anglia? Może królowa, pogoda, czerwone budki pocztowe i telefoniczne, Big Ben, Sherlock Holmes, Harry Potter. Pewnie każdy ma swoją listę, dłuższą czy krótszą, ale nie wszyscy mieli wiele okazji dowiedzieć się czegoś interesującego o tym kraju. Dlatego zachęcamy do sięgnięcia po książkę Tiny Oziewicz „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych”. To wyjątkowa lektura, która „zabierze” was na wyspy i odkryje bogactwo zabytków.

Otwarta książka z rysunkami przedstawiającymi najbardziej znane zabytki Wielkiej Brytanii więcej…

Ferie z jogą – zapraszamy do zabawy

Co prawda ferie powoli się kończą, ale warto wykorzystać te zimowe dni na rozruszanie ciała (np. po lekturze książki z naszej biblioteki). Zapraszamy na ferie z jogą przygotowane przez Kościański Ośrodek Kultury i Studio Jogi Przestrzeń.

Logo Kościańskiego Ośrodka Kultury i miasta Kościana

Escape room – „Gdzie jest korona?”

Przypominamy, że cały czas dostępna jest przygotowana przez nas zabawa w stylu escape room: „Gdzie jest korona?”. Gra jest w pełni interaktywna. Nie trzeba instalować żadnych programów, gra odbywa się w przeglądarce (zalecane przeglądarki: Opera, Mozilla Firefox, Google Chrome). Warto włączyć głośniki w komputerze.

Zabawa inspirowana jest „Balladyną” Juliusza Słowackiego (powstała w ramach akcji Narodowe Czytanie 2020), ale nie trzeba znać jej treści, by wziąć udział w grze.

Gra dostępna jest po kliknięciu w link:  Gdzie jest korona? – escape room online

albo w poniższy obraz

Plakat do gry "escape room" Gdzie jest korona

Lektury feriowicza – Henryk Sienkiewicz

NOBEL DLA SIENKIEWICZA

Quo vadis? Nie, nie będziemy odpowiadać na to pytanie. Ale… przedstawimy, a raczej należałoby powiedzieć, że przypomnimy  powieść, którą na pewno czytaliście i dobrze znacie. Być może nawet obejrzeliście film, który powstał na kanwie książki. Z pewnością już domyślacie się o jaką powieść chodzi. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Na pierwszym planie otwarta książka, w tle widoczne grzbiety książek Henryka Sienkiewicza

A zatem… cofnijmy się wyobraźnią „nieco” w czasie, aby w trakcie lektury (po raz pierwszy lub ponownie), wraz z bohaterami powieści móc podążyć uliczkami starożytnego Rzymu za panowania Nerona, abyśmy mogli uczestniczyć w życiu codziennym mieszkańców – ukazanym na tle przemian zachodzących w Imperium Rzymskim, byśmy mogli wziąć udział w zmaganiach na arenach, być świadkami różnego rodzaju intryg, spisków i kibicować miłości pomiędzy piękną chrześcijanką Ligią, a rzymskim żołnierzem Markiem Winicjuszem.

Tytuł powieści „Quo vadis” z łaciny znaczy „dokąd idziesz?”. Pytanie to może mieć także wymiar symboliczny i być skierowane do wszystkich ludzi, aby zastanowili się co jest dla nich ważne, w jakim kierunku zmierzać i co stanowi największą wartość.

W potocznej świadomości funkcjonuje przeświadczenie, iż Henryk Sienkiewicz otrzymał literackiego Nobla (w 1905r.) za „Quo vadis”, tymczasem jury Akademii Szwedzkiej w werdykcie podało, że nagrodzono jego „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Sama książka do dziś cieszy się wyjątkową popularnością.

Zachęcamy wszystkich mających ferie (i nie tylko „feriowiczów”) do sięgnięcia po tę i inne książki Henryka Sienkiewicza, które znajdują się w naszej bibliotece.

Ferie z książką dla dzieci – „Ole! Hiszpania dla dociekliwych” Monika Bień-Konigsman

„Ole! Hiszpania dla dociekliwych” to przewodnik pełen inspirujących ciekawostek po kulturze Hiszpanii.

Wyobraźcie sobie, że zjeżdżacie na nartach z ośnieżonego stoku w górach Sierra Newada, na dole wsiadacie do samochodu, a godzinę później parkujecie nad Morzem Śródziemnym i wskakujecie do ciepłej wody…

Macie ochotę? Buen viaje!

Otwarta książka z mapą Hiszpanii, w tle wachlarz z wizerunkiem kobiety więcej…