ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI
Czy z MBP w Kościanie mogą korzystać tylko mieszkańcy miasta?
Ze zbiorów udostępnianych na miejscu w czytelniach mogą korzystać wszystkie osoby, które ukończyły 13 lat, bez względu na miejsce zamieszkania. Możliwość wypożyczenia książki na zewnątrz mają osoby, przynajmniej czasowo zameldowane w powiecie kościańskim. Osoby zamieszkujące poza terenem powiatu kościańskiego wpłacają kaucję zryczałtowaną za każdą wypożyczoną jednostkę ewidencyjną zbiorów w wysokości określonej w cenniku (20 zł za każdą książkę)
Co muszę zrobić, aby móc korzystać z Biblioteki?
Aby korzystać ze zbiorów Biblioteki należy mieć przy sobie Kartę Czytelnika, która wydawana jest na podstawie ważnego dokumentu tożsamości. Czytelnik poznaje treść regulaminu Biblioteki i podpisuje zobowiązanie do jego przestrzegania. Karta Czytelnika wydawana jest bezpłatnie i jest ważna do końca roku kalendarzowego.
Czy na Kartę Czytelnika mogę wypożyczać książki na zewnątrz?
Tak. Karta Czytelnika uprawnia do korzystania ze zbiorów w całej Bibliotece.
Zgubiłem kartę biblioteczną. Co mam zrobić?
W przypadku zaginięcia Karty Czytelnika należy zgłosić się do Biblioteki po wydanie nowej legitymacji (opłata za duplikat – 2 zł).
Jak sprawdzić czy potrzebna mi książka jest w księgozbiorze Biblioteki?
Poszukiwania należy prowadzić w katalogu komputerowym dostępnym on-line na stronie naszej Biblioteki (http://www.koscian-mbp.sowwwa.pl).
Jeśli poszukiwanej pozycji nie ma w katalogu komputerowym, należy sprawdzić, czy dana książka jest w katalogu kartkowym dostępnym w każdym dziale w Bibliotece.
Jak korzystać z wyszukiwarki katalogu?
Wyszukiwanie w katalogu wymaga wyboru odpowiedniego kryterium wyszukiwawczego. Domyślnie wybrane kryterium to „tytuł”, aby je zmienić należy w menu rozwijalnym wybrać inną dostępną opcję: nazwisko i imię, hasło przedmiotowe, symbol Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, tytuł serii, nazwę wydawcy, numer ISBN, sygnaturę lub słowo kluczowe, a następnie wpisać w pustej rubryce szukany termin.
Wyświetlone zostaną dostępne publikacje wraz z ich rozmieszczeniem i dostępnością w Bibliotece.
Jak odnaleźć w katalogu on-line audiobooki?
Audiobooki (CD ROM, mp3) można odnaleźć w menu: hasło przedmiotowe – wpisując książki mówione.
Co zrobić, aby skorzystać z swojego internetowego konta bibliotecznego?
Aby skorzystać ze swojego konta bibliotecznego pierwszy raz, należy ustawić swoje hasło dostępu. Trzeba to zrobić osobiście w Bibliotece. Po ustawieniu hasła, można się zalogować w naszym katalogu używając numeru karty i hasła, bądź nazwiska i imienia oraz hasła.
Co zrobić, jeśli nie można zalogować się do swojego konta używając nazwiska i imienia mimo, że hasło jest prawidłowe?
Nazwisko i imię nie są unikalne. Może się zdarzyć, że dwie osoby o takim samym nazwisku będą miały dostęp do katalogu. W takim przypadku należy zastosować pełny numer karty czytelniczej znajdujący się pod kodem kreskowym.
Czy można zabrać ze sobą własne książki lub czasopisma i korzystać z nich w czytelni?
Tak, można. Trzeba jednak zgłaszać ten fakt dyżurującemu bibliotekarzowi.
Czy można korzystać w czytelni z własnego laptopa?
Można, ale prosimy porozumieć się w tej sprawie z dyżurującym bibliotekarzem.
Czy możliwe jest odłożenie na dzień następny książek, z których korzystam w czytelni?
Tak, jest taka możliwość. Nie wyklucza to jednak udostępniania tych książek innym czytelnikom, gdy nikt aktualnie z nich nie korzysta.
Co muszę zrobić, aby zapisać się do Biblioteki?
Osoba, która chce zapisać się do Biblioteki musi:
-podać adres zameldowania lub adres do korespondencji,
-okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną (dotyczy osób do lat 18),
-wyrazić zgodę na rejestrację danych osobowych i ich przetwarzanie,
-zapoznać się z Regulaminem Biblioteki i podpisać zobowiązanie o jego przestrzeganiu.
Ile książek mogę wypożyczyć jednorazowo i na jak długo?
Czytelnik ma prawo wypożyczyć 7 książek z każdej agendy na okres 35 dni. Regulamin znajduje się na stronie Biblioteki.
Czy i jak mogę przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki?
Czytelnik może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeśli zwróci się z taką prośbą przed upływem tego terminu i danej książki nie zamówił inny czytelnik
WYPOŻYCZALNIA MIĘDZYBIBLIOTECZNA
Co to jest wypożyczanie międzybiblioteczne?
Wypożyczanie międzybiblioteczne dotyczy współpracy między bibliotekami, które zamawiają książki dla Czytelników i udostępniają je w swoich czytelniach.
Jak zamówić książkę?
Czytelnik chcący skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych zgłasza się do Czytelni Książek (parter) i składa zamówienie u dyżurującego bibliotekarza. Przy zamówieniu należy podać dokładny tytuł i autora książki, a także swoje dane osobowe.
W jaki sposób książka jest udostępniana?
Książki sprowadzane do Biblioteki w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych są udostępniane w czytelni na okres czterech tygodni, chyba że biblioteka przekazująca książki zastrzeże inaczej.
KSERO
Czy istnieje możliwość robienia kserokopii z Państwa zbiorów?
Kopiowanie materiałów bibliotecznych jest dozwolone wyłącznie w granicach dopuszczalnych Ustawą o prawie autorskim. Kopiowanie wykonywane jest odpłatnie w Czytelni dla Dorosłych (parter. Cennik opłat znajduje się u dyżurującego bibliotekarza, a także na naszej stronie domowej: biblioteka.koscian.pl
Czy można zrobić kolorowe kserokopie?
Niestety, nie ma takiej możliwości.
INTERNET
Czy na terenie Biblioteki można skorzystać z Internetu?
Na parterze znajduje się Czytelnia Internetowa dla dorosłych z sześcioma stanowiskami komputerowymi, na których bezpłatnie można korzystać z Internetu. Przy pierwszej wizycie należy zapoznać się z Regulaminem Czytelni Internetowej. W Oddziale dla Dzieci można skorzystać z pięciu stanowisk komputerowych
Ponadto czytelnicy wyposażeni w odpowiednio skonfigurowane laptopy mogą bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. W tej sytuacji prosimy zgłosić się do dyżurującego bibliotekarza.
Czy jest możliwość wydrukowania interesujących mnie stron z Internetu?
Tak. W Czytelni Internetowej istnieje możliwość wydrukowania materiałów komputerowych. Prosimy zgłaszać ten fakt dyżurującemu bibliotekarzowi. Informacje o cenach wydruków podane są w załączniku do Regulaminu Biblioteki lub na stronie www Biblioteki.
Czy jest możliwość zapisu danych na pendrive?
Wszystkie komputery w Czytelni Internetowej wyposażone są w złącza USB. Można zatem zapisać dane na własnych nośnikach elektronicznych.
Czy mogę telefonicznie zarezerwować stanowisko komputerowe?
Niestety, nie jest to możliwe.