Jesteś tutaj: Strona główna 9 Dział Zbiorów dla Dorosłych 9 Z historią przy kawie: Zaświaty, ich geografia i mieszkańcy

Z historią przy kawie: Zaświaty, ich geografia i mieszkańcy

19 listopada 2018

Piątkowe spotkanie z cyklu „Z historią przy kawie” poświęcone było zaświatom. Wykład otworzył obraz Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich”, który stał się punktem wyjścia do przedstawienia życia pozagrobowego jako kontynuacji doczesnego, które – jak się okazuje – jest wyobrażane i wyrażane praktycznie w każdej kulturze.

Dr Prałat zaczynając od tradycji chrześcijańskiej omówił temat na przykładzie katolicyzmu i prawosławia. Nie zabrakło też odniesień do islamu, w którym wizja zaświatów jest podobna do tradycji judaistycznej. Oprócz tego nasi czytelnicy mieli okazję przekonać się, jak zaświaty są wyobrażane w tradycji słowiańskiej, mitologii skandynawskiej, buddyzmie oraz że w cywilizacjach prekolumbijskich były trzy rodzaje zaświatów.

Na koniec, wraz z bohaterami literatury i kultury, nasi czytelnicy zeszli do drugiego świata, tak jak w mitologicznych opowieściach zrobili to Orfeusz i Eurydyka, Herakles oraz jak o wędrówce po zaświatach opowiadał Dante.