Jesteś tutaj: Strona główna 9 Dział Zbiorów dla Dorosłych 9 Z historią przy kawie: Czy tylko poważna i straszna?

Z historią przy kawie: Czy tylko poważna i straszna?

21 listopada 2017

Jak Europejczycy patrzą na temat śmierci? Czy można śmierć oswoić? Jak na przestrzeni wieków celebrowano śmierć? Czy śmierć to koniec istnienia?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił słuchaczom na piątkowym spotkaniu dr Emilian Prałat, w ramach cyklu „Z historią przy kawie”. Tym razem to śmierć była bowiem głównym tematem spotkania. Autor rozpoczął od przedstawienia motywu vanitas, jednego z ważniejszych motywów literatury i sztuki baroku. W malarstwie wskazuje on na przemijalność życia i dóbr ziemskich (trupia czaszka, zgaszone świece, klepsydry i zwiędłe kwiaty.

Słuchacze mogli dowiedzieć się, czym były domy dla pozornie umarłych. Jeden z takich domów powstał  w połowie XVIII w.  na poznańskim cmentarzu. Budynek był kostnicą przeznaczoną dla osób obawiających się pogrzebania żywcem (czyli w stanie letargu bądź śmierci klinicznej). Takie kaplice powstawały także we Francji i Włoszech.

Dr Prałat zajął się również definicję śmierci według polskiego prawa. W ustawie z 1959 r. pojawia się zapis czym są zwłoki w rozumieniu prawa w Polsce. Ważna jest tu także sama celebracja śmierci i jej oswajanie. W literaturze mamy do czynienia także z postaciami żywych zmarłych: Golemem, Frankensteinem, Draculą.

Jak śmierć celebrowano poza Europą (m.in w Tajlandii, Afryce, Indonezji, Tybecie) przedstawił autor spotkania w kolejnej części wieczoru.  Opowiedział również o technice balsamowania ciał w starożytnym Egipcie, ale – okazało się – że balsamowanie było także znane w Chinach i Ameryce. Pojawił się także temat kultu świętych i tego, co się dzieje z ich ciałem po śmierci.

Śmierć to temat poważny, ale nie zabrakło ujęcia jej na wesoło, na obrazach i rycinach.

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny