Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Z historią przy kawie: Wkład Wielkopolan w odzyskanie niepodległości

Z historią przy kawie: Wkład Wielkopolan w odzyskanie niepodległości

15 stycznia 2018

Styczniowy wykład z serii „Z historią przy kawie” poświęcony był udziałowi Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości. Dr Prałat rozpoczął od cofnięcia się w czasy powstania listopadowego i wkładu Dezyderego Chłapowskiego w ten powstańczy zryw. Oprócz niego zasłużyli się wówczas Karol Marcinkowski, Maciej Mielżyński, Tytus Działyński czy Andrzej Niegolewski. Prelegent zarysował szersze tło historyczny i obraz Europy w okresie Wiosny Ludów, by następnie przejść do powstania styczniowego w 1863 r., w którym wzięło udział 6 tysięcy żołnierzy z Wielkopolski. I tak, na przykład, Edmund Taczanowski, który był przeciwny wybuchowi powstania, ostatecznie włączył się w nie i dowodził oddziałami w województwie kaliskim. Nie zabrakło przedstawienia udziału Wielkopolan w I wojnie światowej i powstaniu wielkopolskim. Na koniec wybrzmiała „Wielkopolska Marsylianka” do śpiewania której włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania.