Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Wieczór wspomnień – Adam Tomaszewski

Wieczór wspomnień – Adam Tomaszewski

14 sierpnia 2018

Adam Tomaszewski – kościaniak, pisarz, działacz emigracyjny, autor książek i artykułów poświęconych Kościanowi i Ziemi Kościańskiej. Rada Miejska Kościana uchwaliła rok 2018 Rokiem Adama Tomaszewskiego. Aby uczcić setną rocznicę urodzin Pisarza powołano komitet organizacyjny obchodów, któremu przewodniczy Piotr Ruszkiewicz. Wydarzenia jubileuszowe podkreślają wyjątkowość osoby i twórczości Honorowego Obywatela Miasta Kościana, którym jest Adam Tomaszewski.

W rocznicę urodzin Pisarza (9 sierpnia), w kościele pod wezwaniem Pana Jezusa  została odprawiona msza w intencji Adama Tomaszewskiego. Msza św. była celebrowana w świątyni, która miała szczególne znaczenie dla przedwojennej społeczności Gimnazjum i Liceum im. Św. Stanisława Kostki, a zatem i dla A. Tomaszewskiego, który podkreślał, że to jego „ulubiony kościół”.

Tego samego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wieczór literacki pt. „Wspomnienia. Tomaszewski”. Przypomniano sylwetkę Adama Tomaszewskiego, przywołano Jego teksty. Impresje  artystyczne wokół utworów A. Tomaszewskiego przygotował Janusz Dodot. Utwory Pisarza, ale też szlagiery międzywojnia i specjalnie na tę okazję przygotowany utwór dedykowany  Patronowi Biblioteki (tekst: J. Dodot, muzyka: M. Dolata), wybrzmiały dzięki Darii Kaczór, Marcie Handke i Tomaszowi Żurkowi. Był też czas na wspomnienia związane z A. Tomaszewskim, wrócenie pamięcią do spotkań z autorem „Młodości, która została nad Obrą” i rozmów, które miały wtedy miejsce.

W wydarzeniu uczestniczyła rodzina Adama Tomaszewskiego, władze samorządowe,  przyjaciele i znajomi Pisarza, miłośnicy Jego twórczości .

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny