Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Rozmównica Publiczna w bibliotece. Relacja.

Rozmównica Publiczna w bibliotece. Relacja.

13 października 2021

Po 11 latach powrócił do Kościana cykl spotkań pod nazwą Rozmównica Publiczna. W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 12 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie, wzięło udział ponad 60 osób, w tym liczna grupa młodzieży.

Gośćmi spotkania byli sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia: Bartłomiej Przymusiński (członek zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia) i Michał Olszewski (sędzia Sądu Rejonowego w Kościanie).

Spotkanie poświęcono zmianom dokonywanym w ostatnich latach w sądownictwie. Reaktywowanie Rozmównicy miało odbyć się już rok temu, kiedy temat sędziów w Polsce był bardzo gorący. Na przeszkodzie stanęły obowiązujące ograniczenia covidowe. Sprawa pozostała jednak nadal aktualna i była w trakcie spotkania bardzo mocno dyskutowana. Jak przekonywali B. Przymusiński i M. Olszewski, najważniejsze, żeby władza przestrzegała zasad państwa prawa, a sądy były otwarte na społeczeństwo. Byli zgodni, że reforma sądownictwa jest potrzebna, a sądy muszą mieć możliwość sprawnego działania.
Warto ich posłuchać, aby dowiedzieć się na czym polega narastający konflikt pomiędzy rządzącymi, a środowiskiem sędziowskim i czy ma on jakikolwiek wpływ na nasze codzienne życie – mówił Paweł Sałacki, moderator Rozmównicy Publicznej. A Rozmównica ma służyć nieskrępowanej, wolnej od tematów tabu wymianie myśli i opinii.

Zainteresowanie dyskusją w ramach Rozmównicy było bardzo duże, a pytania skierowane do sędziów – liczne.

<<październik 2021>>