Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Relacja z kwietniowego wykładu „Z historią przy kawie”

Relacja z kwietniowego wykładu „Z historią przy kawie”

17 kwietnia 2024

W piękne wiosenne popołudnie 12.04.2024 r. spotkali się sympatycy i miłośnicy historii opowiadanej przy kawie. Tym razem dr Emilian Prałat zabrał nas w podróż do Apulii.

Historia tego regionu Włoch sięga starożytnej Grecji i okresu rzymskiego.

Ten nieodkryty zakątek, to kraina z  winnicami, gajami oliwnymi, zapachami i aromatami pół warzywnych. Apulia to także kraina piaszczystych plaż, skalistych wybrzeży, stromych klifów i niewielkich zatok z bajecznymi wschodami i zachodami słońca.

Wędrówkę zacząć można od Gallipoli – miasta założonego przez Greków, które dzisiaj znane jest z plaż, kolorowych uliczek z tętniącymi życiem kamieniczkami i restauracjami.

Odkryć można też Lecce.  Historia tego miasteczka sięga czasów rzymskich, o czym świadczą ruiny teatru i amfiteatru. Masowa budowa pałaców, kościołów, kamienic stała się wielkim skarbem architektonicznym „Rzymu Południa” – jak czasami określa się Lecce.

Nie można ominąć Alberobello – miasta wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego przez UNESCO. To miasteczko słynie z miniaturowych budynków zwanych trullami. Te kamienne domki zbudowano ponad 700 lat temu, do dzisiaj pełnią funkcję użytkową.

Zajrzeć można do Locorotondo – jest to jedno z najbardziej urokliwych i autentycznych miasteczek Apulii. Idealne miejsce na leniwy, popołudniowy spacer i delektowanie się aromatami Włoch.

Po drodze nie omijajmy Monopoli – osobliwego miasteczka z charakterystycznymi wąskimi uliczkami oraz małym portem z cudownymi, niebieskimi łódkami.

A jeśli nam jeszcze mało to koniecznie odwiedzić należy Polignano a Mare. Miasto znane przede wszystkim z plaży usytuowanej między klifami.

Apulia to urokliwy region Włoch z wolniejszym trybem życia, przepięknymi plażami i zabytkami.  Zwiedzajmy i smakujmy  tę  piękną historyczną krainę.