Piątkowy wykład dra Emiliana Prałata został poświęcony kobietom ze względu na dzień, w którym został przeprowadzony: 8 marca – to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Czy można było mówić o czymś innym w takim szczególnym dniu? Chyba nie.
W dzisiejszych czasach spotykamy wiele kobiet pisarek, malarek, uczonych, polityków – uprawiających zawody, o których przez lata nawet nie wolno było im myśleć.
Sformułowania takie jak „równouprawnienie”, „parytety”, „prawo wyborcze” są częścią naszego życia teraz, ale nie zawsze tak było. Mniej niż 100 lat temu kobiety nie mogły głosować, a ich udział w życiu publicznym był mocno ograniczony.
Aby dotrzeć tu, gdzie jesteśmy dzisiaj, tamte kobiety musiały wiele udowodnić. Nie tylko mężczyznom, ale i sobie. Kobiety takie jak filozofka Hypatia z Aleksandrii, pisarka Virginia Woolf czy Maria Skłodowska– Curie stały się wielkimi przykładami dowodzącymi, że każda kobieta może się stać tym, kim chce.
8 marca – świętując Dzień Kobiet, przypomniane zostały sylwetki wielkich kobiet – bohaterek historii, które zmieniły świat i miały wymierny wpływ na nasze współczesne życie. Te kobiety są dzisiaj odkrywane i odzyskują należne im miejsce.
Przyjrzeliśmy się słynnym kobietom i ich losom. I tak zaczęliśmy od pierwszych kobiet wymienianych w historii: Lilith (kobieta wywodząca się z tradycji mezopotamskiej) i Ewy (według Księgi Rodzaju to pierwsza kobieta stworzona przez Boga); poprzez Artemizję (grecką królową Halikasu), Agnieszkę Sorel (Agnés Sorel – słynną kochankę króla Francji Karola VII), Joannę d´Arc (Dziewicę Orleańską, francuską bohaterkę narodową, patronkę Francji), a na Tamarze Łempickiej (słynnej polskiej malarce art déco) skończywszy.
Ich ekscytujące historie i walka o marzenia w męskim świecie pokazują, że „tak, możemy, jesteśmy w stanie zrobić wszystko, jeśli tylko chcemy”.