Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w naszej bibliotece

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w naszej bibliotece

11 września 2015

5 września był dniem Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. MBP w Kościanie po raz drugi przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji.

Nasz piknik literacki rozpoczęliśmy w samo południe. Pierwszy fragment powieści przeczytała dyrektor MBP – Jadwiga Gidel. Każdy, kto miał ochotę, mógł usiąść przy mikrofonie i podzielić się ulubioną sceną z „Lalki”. Wśród czytających gości nie zabrakło przedstawicieli władz miasta – jeden z fragmentów przeczytał Piotr Ruszkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta. Jest nam niezmiernie miło, że młodzież (z gimnazjum w Racocie i w Starych Oborzyskach) tak licznie dopisała i wzięła udział w naszym pikniku, przebierając się w stroje stylizowane na koniec wieku XIX.

A jak wyglądał nasz piknik? Oprócz wspólnego czytania (które było najważniejsze w tym dniu) przygotowaliśmy rozrywki i zabawy, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W czytelni naszej biblioteki można było zagrać w gry planszowe (gry „Splendor” i „Wsiąść do pociągu”). W meandry zasad wprowadzali wszystkich chętnych członkowie grupy Fani Gier Kościan. Przy wejściu do biblioteki panie z Recreo pokazywały jak zrobić „lalkę Izabelkę”. Była to propozycja dla małych, ale też i większych czytelników – dla każdego, kto lubi robótki ręczne :).  Dla tych, którzy chcieli sprawdzić swoją znajomość powieści przygotowaliśmy szarady i łamigłówki (chętni poradzili sobie z nimi bezbłędnie!). Swoje stoisko z drobiazgami miały też Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Na tę okazję zespół „Literackich przysmaków” (działający w naszej bibliotece od czerwca) przygotował limonadę Wokulskiego, której mógł spróbować każdy uczestnik pikniku, a oprócz tego częstowaliśmy gości plackiem drożdżowym ze śliwkami.

 

Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z „Lalki” – zamieszczamy zagadki, z którymi musieli zmierzyć się nasi czytelnicy 🙂

Łamigłówki z „Lalki” Bolesława Prusa

 

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny