Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Listopadowe święto poezji

Listopadowe święto poezji

13 listopada 2018

W ramach 41. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego organizowanego przez poznański oddział Związku Literatów Polskich (a na terenie Kościana przy współudziale naszej Biblioteki) zaproszono miłośników poezji na spotkanie z literatami.

Listopady Poetyckie są wydarzeniem dla środowiska literackiego, promują literaturę, ale przede wszystkim popularyzują poezję wśród młodzieży, a „lekcje poetyckie” w szkołach przynoszą ogrom emocji i przeżyć, zwracają uwagę na piękno i bogactwo języka polskiego.

Tradycyjnie nasi goście spotkali się z uczniami kościańskich szkół, by w jesiennej atmosferze porozmawiać o poezji i podzielić się swoją twórczością.

Spotkanie Krystyny Mazur z ósmoklasistami odbyło się w Szkole Podstawowej nr 4. Autorka w swoim pisarskim dorobku ma kilka tomików poetyckich dla dorosłych, ale z młodzieżą rozmawiała o twórczości dla młodych czytelników. Jest inicjatorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Malowanie Słowem” i plonem kolejnych edycji konkursu często są wiersze dla dzieci. I to ich fragmenty poetka zaprezentowała lub prosiła o to uczniów, bowiem jak twierdzi, że wierszowi po prostu najlepiej pozwolić wybrzmieć.  Przywołano  zatem historie o odważnych motylach, o pewnym krawcu spod Poznania, „Dwie pieśni o pleśni” oraz inne opowieści poetyckie z tomików  przywiezionych przez poetkę.

W tym samym czasie, w Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga odbyło się spotkanie z Joanna Słodyczką, poetką z Raby Wyżnej, przez wiele lat członkinią Zakopiańskiego Klubu Literatów, z zamiłowania regionalistką, która oprócz wierszy pisanych językiem literackim pisze gwarą Niżnego Podhala. Wśród tekstów autorki tomiku „Klucz do pamięci” uczniowie mogli usłyszeć także wiersz pisany gwarą:

„W śrybelnym lesie zaśpione drzewa

W śrybelnym lesie zaśpiony cas

Kie na mnie krzycys

Kie smutno w sercu

Ucieknie stela

W śrybelny las

…nie nojdzies mnie…”

Z młodzieżą spotkała się również Anna Andrych. Poprowadziła lekcję poetycką w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka. Opowiadała o sobie i swojej różnorodnej twórczości, o tym jak życie przekłada się na poezję i jaki wpływ poezja ma na życie. A. Andrych jest autorką siedmiu książek poetyckich, laureatką licznych konkursów literackich, współzałożycielką Klubu Literackiego TOPOLA, sekretarzem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich – mówiąc o literaturze mogła więc czerpać z własnych doświadczeń twórczych i pokazać jak ważne jest, by realizować swoje pasje i pozwolić rozwinąć się talentom, też tym literackim. A tych nie brakuje wśród młodzieży. Listopadowe spotkania poetyckie są bowiem także okazją , by mogły się one ujawnić czy zaprezentować i tak było w czasie tegorocznych lekcji poetyckich.

Biblioteka od wielu lat współorganizuje lekcje prowadzone przez poetów i zawsze cieszą się one zainteresowaniem kościańskich szkół, a Listopad Poetycki wpisał się już na stałe w krajobraz kulturalny Kościana.

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny