W ramach 41. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego organizowanego przez poznański oddział Związku Literatów Polskich (a na terenie Kościana przy współudziale naszej Biblioteki) zaproszono miłośników poezji na spotkanie z literatami.
Listopady Poetyckie są wydarzeniem dla środowiska literackiego, promują literaturę, ale przede wszystkim popularyzują poezję wśród młodzieży, a „lekcje poetyckie” w szkołach przynoszą ogrom emocji i przeżyć, zwracają uwagę na piękno i bogactwo języka polskiego.
Tradycyjnie nasi goście spotkali się z uczniami kościańskich szkół, by w jesiennej atmosferze porozmawiać o poezji i podzielić się swoją twórczością.
Spotkanie Krystyny Mazur z ósmoklasistami odbyło się w Szkole Podstawowej nr 4. Autorka w swoim pisarskim dorobku ma kilka tomików poetyckich dla dorosłych, ale z młodzieżą rozmawiała o twórczości dla młodych czytelników. Jest inicjatorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Malowanie Słowem” i plonem kolejnych edycji konkursu często są wiersze dla dzieci. I to ich fragmenty poetka zaprezentowała lub prosiła o to uczniów, bowiem jak twierdzi, że wierszowi po prostu najlepiej pozwolić wybrzmieć. Przywołano zatem historie o odważnych motylach, o pewnym krawcu spod Poznania, „Dwie pieśni o pleśni” oraz inne opowieści poetyckie z tomików przywiezionych przez poetkę.
W tym samym czasie, w Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga odbyło się spotkanie z Joanna Słodyczką, poetką z Raby Wyżnej, przez wiele lat członkinią Zakopiańskiego Klubu Literatów, z zamiłowania regionalistką, która oprócz wierszy pisanych językiem literackim pisze gwarą Niżnego Podhala. Wśród tekstów autorki tomiku „Klucz do pamięci” uczniowie mogli usłyszeć także wiersz pisany gwarą:
„W śrybelnym lesie zaśpione drzewa
W śrybelnym lesie zaśpiony cas
Kie na mnie krzycys
Kie smutno w sercu
Ucieknie stela
W śrybelny las
…nie nojdzies mnie…”
Z młodzieżą spotkała się również Anna Andrych. Poprowadziła lekcję poetycką w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka. Opowiadała o sobie i swojej różnorodnej twórczości, o tym jak życie przekłada się na poezję i jaki wpływ poezja ma na życie. A. Andrych jest autorką siedmiu książek poetyckich, laureatką licznych konkursów literackich, współzałożycielką Klubu Literackiego TOPOLA, sekretarzem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich – mówiąc o literaturze mogła więc czerpać z własnych doświadczeń twórczych i pokazać jak ważne jest, by realizować swoje pasje i pozwolić rozwinąć się talentom, też tym literackim. A tych nie brakuje wśród młodzieży. Listopadowe spotkania poetyckie są bowiem także okazją , by mogły się one ujawnić czy zaprezentować i tak było w czasie tegorocznych lekcji poetyckich.
Biblioteka od wielu lat współorganizuje lekcje prowadzone przez poetów i zawsze cieszą się one zainteresowaniem kościańskich szkół, a Listopad Poetycki wpisał się już na stałe w krajobraz kulturalny Kościana.