Jesteś tutaj: Strona główna 9 Dział Zbiorów dla Dorosłych 9 Potyczki z genealogią: Jak zostać rodzinnym dokumentalistą?

Potyczki z genealogią: Jak zostać rodzinnym dokumentalistą?

9 maja 2018

Jak zostać rodzinnym dokumentalistą? Od czego zacząć poszukiwania przodków? Na te i inne pytania odpowiedziały panie Dobrosława Gucia i Barbara Cywińska z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego na spotkaniu z czytelnikami naszej biblioteki.

Spotkanie rozpoczęło się od historii Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego, które jest stowarzyszeniem społeczno-kulturalnym, a jego zadaniami są przede wszystkim upowszechnianie i popularyzacja wiedzy historycznej i genealogicznej w społeczeństwie.

Panie opowiedziały o projektach internetowych, dzięki którym można odnaleźć swoich przodków nie wychodząc z domu. Podstawą w poszukiwaniach jest znajomość nazwiska (które jest podstawą naszej identyfikacji). Nasi czytelnicy dowiedzieli się, od kiedy ludzie noszą nazwiska, skąd się wzięły i jak się kształtowały przez wieki.

 

Biblioteka udostępnia te publikacje Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego, które mogą być przydatne w poszukiwaniach genealogicznych. Warta zainteresowania jest książka „Niezbędnik genealoga” autorstwa Pawła Hałuszczaka mogąca być pomocą w badaniach rodzinnych korzeni, dla każdego genealoga-amatora. Materiał tutaj prezentowany opracowano przy wykorzystaniu słowników językowych, poradników i encyklopedii, stron internetowych, a uzupełniono własnymi doświadczeniami autora. Równie ciekawymi wydawnictwami są „Dawne zawody i statusy” Liliany Molendy (rzecz o aktach metrykalnych i stanu cywilnego) oraz „Jako cię widzą, tak cię piszą. Obraz Wielkopolan w świetle listów gończych” (czyli niezwykle intrygujący obraz Wielkopolanina z pierwszej połowy XIX wieku, ukazany w świetle nietypowych źródeł pisanych, bo listów gończych) – autorkami tej książki są Dobrosława Gucia i Joanna Lubierska.

Wszystkie książki polecamy uwadze Czytelników.

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny