Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Spotkanie z „kryminalistą” – Ryszard Ćwirlej w kościańskiej bibliotece

Spotkanie z „kryminalistą” – Ryszard Ćwirlej w kościańskiej bibliotece

19 maja 2016

18 maja czytelnicy naszej biblioteki mieli okazję spotkać się z prawdziwym „kryminalistą” – autorem powieści kryminalnych – Ryszardem Ćwirlejem, który nazywany jest również „pionierem poznańskiego kryminału”.

Nasz gość rozpoczął od przedstawienia krótkiej historii „Polskiej powieści kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności”. Cofnęliśmy się do czasów, kiedy w milionowych nakładach ukazywały się zeszyty z serii „Ewa wzywa 07”, a bohaterem komiksów był kapitan Żbik. Bardzo długo kryminał traktowany był jako literatura mało ambitna i gorszego gatunku. Wszystko zaczęło zmieniać się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Od tego czasu kryminał polski ma się coraz lepiej, organizowane są festiwale kryminału, a w księgarniach przybywa świetnych (często lepszych od zagranicznych) książek kryminalnych.

Ryszard Ćwirej od lat związany jest z radiem i telewizją. Jego pierwsza powieść ukazała się w 2007 roku. „Upiory spacerują nad Wartą” stały się początkiem serii o milicjantach z Poznania. W kolejnych częściach (do tej pory ukazało się sześć, siódma część będzie wydana jesienią) Teofil Olkiewicz, Mirek Brodziak i Alfred Marcinkowski (z czasem dołącza do nich młody Mariusz Blaszkowski) rozwiązują zagadki kryminalne wyjeżdżając często poza Poznań (odwiedzamy z nimi wiele miast Wielkopolski). W 2015 roku Ryszard Ćwirlej zaskoczył swoich czytelników dwiema książkami – w „Tam ci będzie lepiej” przeniósł akcję w lata 20-te XX wieku, a „Jedyne wyjście” to powieść współczesna.

Spotkanie w kościańskiej bibliotece trwało ponad dwie godziny, na koniec można było kupić książkę i zdobyć autograf autora.

W ramach cyklu „Za drzwiami biblioteki” – rozmowa z panem Ryszardem Ćwirlejem oraz nasza inspiracja kulinarna „Ręczną robotą”Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny