18 maja czytelnicy naszej biblioteki mieli okazję spotkać się z prawdziwym „kryminalistą” – autorem powieści kryminalnych – Ryszardem Ćwirlejem, który nazywany jest również „pionierem poznańskiego kryminału”.
Nasz gość rozpoczął od przedstawienia krótkiej historii „Polskiej powieści kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności”. Cofnęliśmy się do czasów, kiedy w milionowych nakładach ukazywały się zeszyty z serii „Ewa wzywa 07”, a bohaterem komiksów był kapitan Żbik. Bardzo długo kryminał traktowany był jako literatura mało ambitna i gorszego gatunku. Wszystko zaczęło zmieniać się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Od tego czasu kryminał polski ma się coraz lepiej, organizowane są festiwale kryminału, a w księgarniach przybywa świetnych (często lepszych od zagranicznych) książek kryminalnych.
Ryszard Ćwirej od lat związany jest z radiem i telewizją. Jego pierwsza powieść ukazała się w 2007 roku. „Upiory spacerują nad Wartą” stały się początkiem serii o milicjantach z Poznania. W kolejnych częściach (do tej pory ukazało się sześć, siódma część będzie wydana jesienią) Teofil Olkiewicz, Mirek Brodziak i Alfred Marcinkowski (z czasem dołącza do nich młody Mariusz Blaszkowski) rozwiązują zagadki kryminalne wyjeżdżając często poza Poznań (odwiedzamy z nimi wiele miast Wielkopolski). W 2015 roku Ryszard Ćwirlej zaskoczył swoich czytelników dwiema książkami – w „Tam ci będzie lepiej” przeniósł akcję w lata 20-te XX wieku, a „Jedyne wyjście” to powieść współczesna.
Spotkanie w kościańskiej bibliotece trwało ponad dwie godziny, na koniec można było kupić książkę i zdobyć autograf autora.
W ramach cyklu „Za drzwiami biblioteki” – rozmowa z panem Ryszardem Ćwirlejem oraz nasza inspiracja kulinarna „Ręczną robotą”