Majowy wykład z cyklu „Z historią przy kawie” przypadł na trwający od 8 maja XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku świętowany jest pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
Dr Prałat w całości poświęcił piątkowe spotkanie dziejom bibliotek, ich roli i próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak (jeśli w ogóle) zmieniła się funkcja książnic przez wieki?
Uczestnicy spotkania mogli posłuchać o najstarszej i największej bibliotece świata starożytnego – Bibliotece Aleksandryjskiej, która była miejscem dysput (nie tylko literackich). Do dnia dzisiejszego nie można wskazać jej dokładnej lokalizacji, ale nie przeszkodziło to w odbudowie Biblioteki Aleksandryjskiej wraz z próbą przywrócenia jej wielkości w każdym aspekcie.
Wiele tajemnic i ciekawostek skrywają biblioteki klasztorne, a wśród nich biblioteki łańcuchowe (w których księgi przykuwano łańcuchem do stołów, chroniąc je w ten sposób przed kradzieżą). Co ciekawe, takie biblioteki funkcjonowały do końca XIX wieku (np. w pobliskim Kórniku).
Oprócz najpiękniejszych bibliotek europejskich zostały także pokazane te z różnych zakątków świata (wśród nich biblioteka w Indiach, biblioteka w Pałacu Potala, Biblioteka Kongresu).
Na koniec można było zachwycić się współczesnymi, nowoczesnymi bibliotekami, zeroemisyjnymi, budowanymi z wykorzystaniem naturalnych surowców. Należą do nich Oodi (w Finlandii), Katarska Biblioteka Narodowa, czy Tianjin Binhai Library w Chinach.
.