Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

5 września 2016

W sobotę 3 września 2016 r. kościańska biblioteka po raz trzeci włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Rozpoczęliśmy o godz. 10.00.

Pierwszym lektorem, który wybrał swój ulubiony fragment sienkiewiczowskiej powieści był poseł Adam Szłapka. Tradycją kościańskiego Narodowego Czytania jest czytanie fragmentów przez dyrektor biblioteki – panią Jadwigę Gidel. Nie inaczej było w tym roku. Specjalnie na tę okazję kościańską bibliotekę odwiedził również Zbigniew Waleryś, aktor, który w ekranizacji „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza zagrał św. Pawła z Tarsu.
Pan Zbigniew Waleryś odczytał trzy fragmenty powieści, opowiedział o pracy na planie filmu, odpowiadał liczne na pytania zebranych. Nie mogło zabraknąć też pamiątkowych wpisów i wspólnych zdjęć. Oprócz zaproszonych gości, lektorem mógł w tym dniu zostać każdy chętny. A tych nie brakowało. Młodzież z okolicznych szkół tak jak w zeszłym roku – dołożyła wszelkich starań, by jak najbardziej przenieść się w tamte czasy. Przed biblioteką można więc było poczuć się jak w czasach Nerona.

Narodowe czytanie w naszej bibliotece to nie tylko lektura powieści. Najmłodsi czytelnicy przygotowywali medale cesarza, na miłośników gier planszowych czekały gry, dzięki którym można się było przenieść w czasy starożytnego Rzymu, a dla miłośników życia i twórczości Henryka Sienkiewicza przygotowaliśmy quiz. Pytania nie były najłatwiejsze, ale odważnych do zmierzenia się z nimi nie zabrakło. Oprócz tego, podobnie jak w zeszłym roku – można było skosztować przysmaku literackiego – sałatki Cezara.
Na wszystkich, którzy przyszli z własnym egzemplarzem „Quo vadis” czekała pamiątkowa pieczęć.

Krótki reportaż z sobotniego wydarzenia:

Narodowe czytanie w „Literackich przysmakach” 🙂

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny