Jak – i po co! – kucharz Stalina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta? Co jadał Lenin, a za czym przepada Putin? Dlaczego Nina, kucharka z wojny w Afganistanie, zmuszała się, by gotując, myśleć o czymś przyjemnym? Jak wokół Czarnobyla, tuż po katastrofie, zrobiono konkurs na najlepszą stołówkę i kto go wygrał? Dlaczego Breżniew nie znosił kawioru? Jak zrobić makaron z turkawkami, ulubione danie ostatniego cara Rosji i dlaczego car pochowany jest razem ze swoim kucharzem? Co i dla kogo gotował Spirydon Putin i jak wspomina go wnuk Władimir oraz czy dziadek kucharz pomógł Putinowi zostać prezydentem?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w książce „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” – jednego z najbardziej uznanych polskich reporterów – Witolda Szabłowskiego. Z wielką przyjemnością informujemy, że angielski przekład tej publikacji, „What’s Cooking in the Kremlin: From Rasputin to Putin, How Russia an Empire with a Knife and a Fork”, którego autorką jest Antonia LIoyd-Jones otrzymał nominację do Nagrody im. Andrégo Simona. Jest to najważniejsze w Wielkiej Brytanii wyróżnienie dla książek o tematyce gastronomicznej. W tym roku nagroda zostanie przyznana już po raz czterdziesty piąty. Jej patron, André Simon, był brytyjskim handlarzem wina i jego znawcą. Napisał ponad 100 książek o tematyce kulinarnej, był bibliofilem. Nazwisko laureata lub laureatki tegorocznej edycji Nagrody im. Andrégo Simona poznamy 29 kwietnia podczas gali, która odbędzie się w Londynie.
„Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” ukazała się w Polsce w listopadzie 2021 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.. Od tego czasu odnosi sukcesy na całym świecie. Sprzedaje się już w trzydziestu krajach. Do tej pory przetłumaczona została między innymi na język hiszpański, włoski, niemiecki, słowacki, ukraiński, chiński klasyczny. Jest czytana nawet w Tajwanie, gdzie po dwóch tygodniach doczekała się trzeciego dodruku. O „Rosji od kuchni” pisano między innymi w „New York Timesie” – „to wspaniała literatura, która pozwala zrozumieć Rosję, opowiadająca o tym jak jedzenie – lub jego brak – tworzy historię”.
Panu Witoldowi Szabłowskiemu serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!
Nominowana książka znajduje się w naszym księgozbiorze, a także na platformach czytelniczych Legimi i Emik Go (bezpłatne kody dostępu w naszej bibliotece).
Zapraszamy