„Duże Litery”

Biblioteka posiada w zbiorach książki z serii „Duże Litery”. Tytuły z tej serii charakteryzują się dużym formatem i czytelną czcionką. To wydania dedykowane osobom, które nie chcą męczyć oczu małym drukiem książki. Książki „Duże Litery” do sygnatury mają dodane oznaczenia „DL”.

 

Audiobooki

W Bibliotece istnieje możliwość wypożyczenia audiobooków, czyli książek czytanych. Wśród nich znajdują się nowości wydawnicze, klasyka powieści polskiej i obcej, a także reportaże, książki dla dzieci, wspomnienia i biografie. Formaty, w których udostępniane są książki mówione to mp3 i audio. Wypożyczalnia audiobooków znajduje się na parterze.

 

Czytak

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie, od 10 lutego 2016, wypożycza osobom niewidomym i niedowidzącym (posiadającym urządzenie „czytak”) książki cyfrowe w formacie CZYTAK.

Obecnie biblioteka posiada ponad 1000 tytułów książek w tym formacie (księgozbiór książki cyfrowej został stworzony w oparciu o dary otrzymane ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „LARIX” im. H. Ruszczyca).

Książkę cyfrową w formacie CZYTAK można wypożyczyć  w godzinach otwarcia biblioteki, w czytelni dla dorosłych.

Książki w formacie CZYTAKA są kodowane i możliwe do odtwarzania tylko na specjalnym urządzeniu tzw. „czytaku”. Czytak to urządzenie, które odtwarza książki mówione zapisane cyfrowo. Książki zapisywane są na kartach elektronicznych (karta o pojemności 1 GB, mieści do 70 godzin nagrania).

Czytak odtwarza książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna. Można przewijać nagranie, a także przechodzić między rozdziałami danej książki lub między różnymi książkami.
Nagrań odsłuchuje się z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Można go też podłączyć do domowego zestawu audio. Czytak zasilany jest z zasilacza lub akumulatorów. Można, więc przenosić go w dowolne miejsce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie przystąpiła do projektu Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2015” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt ten jest  dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego . W ramach projektu biblioteka może wypożyczać urządzenie Czytak osobom z dysfunkcją wzroku posiadającym stosowne poświadczenie o niepełnosprawności (warunki wypożyczenia reguluje Regulamin wypożyczania Czytaka Plus).

W 2016 roku MBP w Kościanie przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 po raz trzeci kościańska biblioteka przystąpiła do kolejnej edycji „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2017”.

Biblioteka biorąc udział w tych projektach otrzymała nieodpłatnie 3 urządzenia Czytak Plus oraz jeden Czytak NPN, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka osobom niewidomym i słabowidzącym.

Ponadto – na podstawie odrębnego porozumienia – biblioteka otrzymała zbiór ponad 1400 cyfrowych książek mówionych. Zbiór ten będzie systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia „Larix.  Niewidomi Czytelnicy Biblioteki będą mogli wypożyczać książki wraz z Czytakiem.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.

larix2015

larix2016

Pobierz katalog książek według tytułów

Pobierz katalog książek według autorów

Pobierz katalog książek według sygnatur