Jesteś tutaj: Strona główna 9 Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w sobotę, 3 września, na wspólne czytanie ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę września zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo – Narodowe Czytanie. To już jedenasta edycja Narodowego Czytania, w tym roku przeczytamy wspólnie fragmenty „Ballad i romansów”. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję. Przynieście swoje egzemplarze wierszy Mickiewicza (przy okazji – będzie możliwość wbicia specjalnie przygotowanej, okolicznościowej pieczęci) i przeczytajcie wybrany fragment. Lub po prostu przyjdźcie i posłuchajcie: „Słuchaj, dzieweczko! Ona nie słucha. To dzień biały! To miasteczko!…”, „Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce!” – znamy, pamiętamy przecież te wersy, prawda? Wrócimy zatem do lektury raz jeszcze.

Już 3 września, od godziny 17:00, w specjalnie na tę okoliczność przygotowanej scenografii będziemy czytać „Ballady…”. Spotykamy się w parku przy Kościańskim Ośrodku Kultury. Zapewniamy, spodoba się Wam miejsce, które wybraliśmy na nasz piknik czytelniczy.

To nie koniec atrakcji.

O godzinie 18:00, w sali kinowej KOK-u, rozpocznie się prelekcja dra Wiesława Kota (filmoznawcy, publicysty, wykładowcy uniwersyteckiego): „Mickiewicz – wymiary, wzrost, znaki szczególne”. Dr W. Kot opowie – w sobie właściwy sposób, czyli sugestywny i zajmujący – o filmowych adaptacjach dzieł Mickiewicza (i nie tylko – pojawią się także bohaterowie poprzednich edycji Narodowego Czytania). Prelekcja będzie bogato ilustrowana slajdami i fragmentami filmów oraz wypełniona barwnymi opowieściami Prelegenta.

Na godz. 19:00 zapowiadamy wydarzenie absolutnie wyjątkowe, a mianowicie koncert (prapremiera u nas!) „Ballady/Romanse – powrót do korzeni”. Ponadgodzinne przedstawienie, koncert konceptualny, gdzie aktorstwo – słowo, dźwięk, światła i wizualizacje stworzą magiczną przestrzeń dla pokazania ponadczasowości polskiej literatury. Koncert/widowisko tworzą: Magdalena Howorska (aktorka, pianistka i kompozytorka) – śpiew, słowo, instrumenty klawiszowe, lira korbowa, cytra; Maciej Fortuna (dr hab. – wykładowca trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu) – trąbka, elektronika, syntezatory, flety, okaryny, sakshorn barytonowy, instrumenty perkusyjne. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury.

Zapraszamy Państwa bardzo, bardzo serdecznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Regulamin konkursu

Oświadczenie

zdjęcie pamiątkowej pieczęci z Narodowego Czytania

„Literackie przysmaki” zapraszają na deser inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z cyklu „W starym kinie”, w którym prezentujemy fragmenty tragedii Juliusza Słowackiego.

Escape room online inspirowany treścią „Balladyny”. Zapraszamy do udziału! Zalecane przeglądarki: Opera, Mozilla Firefox, Google Chrome. Nie trzeba znać treści utworu, by wziąć udział w zabawie. Aby rozpocząć grę – kliknij link w nawiasie (Escape Room – „Gdzie jest korona?” ) lub poniższy obraz.

Dla osób chcących sprawdzić swoją znajomość treści „Balladyny” przygotowaliśmy specjalny quiz. Wystarczy kliknąć link w nawiasie (Quiz znajomości „Balladyny”) lub poniższy obraz.