14 października 2021

Event Type

Zapraszamy na spotkanie z Krzyśkiem Grabarą – malarzem i fotografem. Poznacie niezwykłą historię niezwykłego artysty.

Urodził się w Kościanie w roku 1985. Absolwent „Kolberga” został policjantem w Warszawie. Po trzynastu latach służby, na dwa lata przed zdobyciem uprawnień emerytalnych, zrzucił mundur by tworzyć. Tworzył był odzyskać człowieczeństwo. Robił fantastyczne zdjęcia, zdobywał nagrody i wyróżnienia. Pewnego dnia zaczął malować.

– Malarstwo wyszło z fotografii ulicznej. Chodząc godzinami po ulicach odwiedzałem czasem sklep Flying Tiger, w którym wpadły mi w oko farby akwarelowe i papier do akwareli. Za którymś razem je kupiłem. Pomyślałem sobie: dlaczego nie? Obejrzałem w internecie kilka filmików aby dowiedzieć się jak nabrać farby na pędzel i zacząłem malować – mówił w wywiadzie dla „Gazety Kościańskiej”.

Po roku malowania został wyróżniony przez Polish Masters of Art w kategorii #youngmasters za obraz wykonany techniką akrylu oraz dwukrotnie w następnym roku za prace wykonane w technice pasteli olejnej. W 2020 roku wziął udział w Targach Sztuki Dostępnej. Jego obraz „Tkanka” wystawiono w aukcji surrealizmu organizowanej przez Desa Unicum obok prac Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego, Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego i innych.

Prace Krzyśka znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji i Chinach. W ciągu dwóch lat sprzedał ponad dwieście obrazów.

Jako dorosły człowiek zaczął drugie życie i uważa, że nigdy nie jest za późno, by dać sobie szansę, by zaufać intuicji.

– Można zmieniać wszystko w swoim życiu. Począwszy od zmiany trasy do domu, spróbowania czegoś czego się nigdy nie jadło, można zacząć chodzić po mieście z aparatem i budzić zdziwienie przed sobą i innymi poprzez dobieranie niecodziennej perspektywy, można zacząć malować i dzielić się tym ze znajomymi – przekonuje Grabara.

Nie wierzycie? Spotkajcie się z Krzyśkiem w kościańskiej bibliotece, obejrzyjcie jego obrazy i zdjęcia, porozmawiajcie z artystą. Przekonajcie się, że nigdy nie jest za późno na danie sobie szansy…

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie
Czwartek, 14 października, godzina 18.00

Zapraszają: Fundacja Projekt PKS i Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Prosimy o telefoniczne rezerwowanie miejsc pod numerem: 65 512 00 40.

Polecamy wirtualną wystawę obrazów Krzyśka, która potrwa do końca roku i dostępna jest na stronie: www.grabara.art

Facebook artysty: https://www.facebook.com/krzysztof.grabara41

Patronat medialny: