Hortiterapia (od łac. hortus – ogród) polega na zwróceniu uwagi na otaczający nas „zielony świat” i wykorzystaniu potencjału ogrodu i roślin. Hortiterapię można podzielić na bierną (tj. spacerowanie po ogrodzie, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody) oraz czynną (np. pracę przy uprawie i pielęgnacji roślin, własnoręczne układanie kwiatów i kompozycji roślinnych).
Rośliny odgrywają ważną rolę w życiu człowieka, to nasze naturalne środowisko pozytywnie oddziałujące na zdrowie i samopoczucie. Przebywanie w ogrodzie relaksuje, uczy, bawi, kształtuje poczucie estetyki i wrażliwość na piękno. Rozwija procesy poznawcze. Zalety relacji człowiek – przyroda można byłoby jeszcze długo wymieniać.
O zaletach kontaktu z roślinami i ich wpływie na nasze samopoczucie mówiły w czwartkowy wieczór w bibliotece hortiterapeutki : Jadwiga Koźlik-Smoczyk i Aneta Łukowiak (absolwentki hortiterapii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu) prowadząc warsztaty hortiterapii dla osób, które chciały zaangażować się w działania związane z tą formą aktywności, lepiej poznać otaczający nas świat roślin i korzyści stąd płynące, ale też odprężyć się i nabyć nowe umiejętności wspaniale się przy tym bawiąc. Spotkanie obejmowało krótkie wykłady oraz warsztaty, gdzie uczestnicy mogli zrobić własne kompozycje z warzyw i kwiatów (efekty na zdjęciach, proszę spojrzeć:).
Szanowni Czytelnicy, zachęcamy do działań związanych z otaczającym nas światem natury, „pamiętajmy (parafrazując tekst Jonasza Kofty) o ogrodach, przecież stamtąd przyszliśmy”. Może zechcecie Państwo wziąć udział w następnych warsztatach? A może sięgnięcie po „zieloną” książkę z naszej biblioteki? Zapraszamy.