Witek Łukaszewski, wszechstronny artysta, wokalista, gitarzysta, autor tekstów, pisarz i poeta był gościem naszej biblioteki. Spotkał się z fanami nie tylko swojego talentu muzycznego, ale także (a właściwie przede wszystkim) twórczości literackiej. Rozmowa toczyła się wokół literatury i muzyki – trudno rozdzielić te dwa obszary twórczości W. Łukaszewskiego, są spójne i wzajemnie się przenikają. „Są chwile, że czuję się muzykiem, a są i takie, że poetą, pisarzem” (W.Ł.). Dużo było pytań o powieści: debiutancką fabularyzowaną książkę o Led Zeppelin „Schodami do nieba”, a także o „Jimi Hendrix & Niccolo Paganini” i „Jim Morrison & Pablo Picasso”. Przy tej ostatniej – szczególnie pasjonująca dyskusja! Dlaczego powstały te książki? „Z potrzeby pokazania takich gigantów w sztuce; ani Hendrix i Paganini, ani Morrison i Picasso nigdy naprawdę nie mogli się spotkać, ale takie spotkanie mogłoby wiele zmienić w ich życiu na lepsze, o tym chciałem napisać”.
Łukaszewski mówił też tekstach poetyckich, zwłaszcza tych, które pojawiają się na jego autorskich płytach. Na płytach są zarówno jego teksty, jak również muzyka. Kilka utworów wybrzmiało zresztą w minikoncercie na zakończenie spotkania.
Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań o współpracę z Marylą Rodowicz i płytę „Ach świecie”. Rodowicz oparła ją o teksty i muzykę W. Łukaszewskiego. „Maria Szabłowska jest fanką mojej twórczości. Dała Maryli dwa moje utwory, a ta zachwyciła się nimi. Potem było spotkanie w Warszawie i prośba o kolejne piosenki”.
Były pytania o plany muzyczne („gitara, zawsze gitara i wszystko co z nią związane”), kolejne książki („owszem, są”), o koncerty („nie stronię od nich”) i kolejne projekty („ciągle pojawiają się nowe”).
Były autografy, wspólne zdjęcia, ciekawe rozmowy. Niezwykle udany wieczór z poezją i muzyką (i dźwiękami gitary w tle).
Książki i płyty Witka Łukaszewskiego są w naszej bibliotece, ze specjalnymi dedykacjami dla czytelników. Zapraszamy.