Tematem wtorkowego wykładu TMZK byli „Ewangelicy w Czempiniu i na Ziemi Czempińskiej w XIX i XX wieku”. Był to 588 wykład w historii TMZK. Profesor Olgierd Kiec przedstawił nie tylko zarys dziejów protestantyzmu na ziemi czempińskiej i sylwetki osób, które na tych ziemiach się osiedliły, przyczyniając się do powstania kościoła ewangelickiego, ale także jak rozkładała się liczba katolików, żydów i ewangelików na przestrzeni wieków.
Okazuje się, że na ziemi czempińskiej zdecydowaną mniejszość stanowili ewangelicy. Dzięki ich intensywnym staraniom w 1856 roku powstała parafia ewangelicko-unijna, która obejmowała Czempiń oraz okoliczne mniejsze miejscowości, powstała też kaplica ewangelicka.
Zaprezentowany został obszerny materiał dotyczący rodzin ziemian niemieckich, którzy odkupując zadłużone polskie majątki osiedlali się w okolicach Czempinia, finansowo wspierając parafię ewangelicką w Czempiniu (Karl August von Dehaes, Bernhard von Bernuht).
W 1945 roku nastąpiła masowa ucieczka właścicieli ziemskich i w zasadzie kościół ewangelicki na tych terenach przestał funkcjonować.
Na koniec zwrócono uwagę na fakt, iż wykład odbył się w miejscu dawnego kościoła ewangelickiego a Prof. Olgierd Kiec zapewnił, że w IPN znajduję się mnóstwo informacji o miejscu, w którym dziś mieści się biblioteka.
Przypominamy, że wczorajszy wykład był ostatnim przed przerwą wakacyjną, na kolejny zapraszamy 29 września.