Trzęsła warszawską socjetą końca XIX wieku. Bywała na salonach, nadawała ton dyskusjom i balom. Żadna inna kobieta w Królestwie Polskim nie odniosła takiego sukcesu jak Lucyna Ćwierczakiewiczowa.
Półtora metra wzrostu, niezwykła charyzma i bezpośredniość, plan na przyszłość – być dobrą żoną i matką, pomagać innym, uczyć się i wieść życie nowoczesnej pani domu. A że bez umiejętności gotowania sprostać temu nie sposób, to całe swoje zaangażowanie zogniskowała w sztuce kulinarnej i odniosła niebywały sukces.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa była obiektem zachwytów, złośliwości, plotek. Jej „365 obiadów za 5 złotych” było najchętniej czytaną polską książką tamtych czasów i zajmowało honorowe miejsce w tysiącach polskich domów. Nakłady kolejnych jej książek kucharskich przekraczały nakłady dzieł Mickiewicza i Słowackiego, prowadzony przez nią salon przy Królewskiej odwiedzały największe osobistości stolicy. Była wzorem emancypacji, a promując w swoich poradnikach, redagowanych przez siebie kalendarzach i rubrykach prasowych zdrowy styl życia – wyprzedziła epokę.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa i Warszawa końca XIX wieku ożywa na nowo na kartach frapującej biografii spisanej przez dziennikarkę, Martę Sztokfisz. Czyta się wyśmienicie, pyszna lektura.
Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki polecają tę książkę.
„Pani od obiadów” Marty Sztokfisz jest do wypożyczenia w naszej bibliotece. Zapraszamy.
Fotorelacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Na zdjęciach m.in. książki kucharskie z końca XIX i początków XX wieku, ze zbiorów prywatnych klubowiczów.