Październikowy wykład Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej pan Zdzisław Witkowski poświęcił żurawiom w okolicach Kościana. Trzeba dodać, iż to nie pierwszy wykład o tych ciekawych ptakach. W 2016 roku omawiając ciekawostki przyrodnicze Ziemi Kościańskiej prelegent wspomniał również o żurawiach przypominając inne gatunki ptaków.
Żuraw zwyczajny, żuraw popielaty, żuraw szary (Grus grus) to gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), zamieszkujący północną i środkową część Euroazji. Zimę spędzają we Francji, Hiszpanii i w Afryce.
W Polsce żuraw jest ptakiem żyjącym w starorzeczach, na bagnach, wrzosowiskach i torfowiskach. Często zamieszkuje także szuwary jezior. Zimą opuszcza Polskę.
Żurawie to jedne z pierwszych ptaków, które wiosną przylatują do Polski, aby tu spędzić lato. Najczęściej pojawiają się od połowy lutego do połowy marca.
Żurawie budują gniazda na niedostępnych mokradłach, tam gdzie woda jest płytka. Lęgi odbywają się raz w roku. Ptak ten jest większy od bociana, o popielatym ubarwieniu z czarną szyją i głową oraz szerokim białym paskiem za okiem. Na ciemieniu czerwona plama z nagiej skóry. Z tyłu ciała zwisa pióropusz wydłużonych piór skrzydeł, przypominający ogon. W locie przypomina bociana, lecz różni się ubarwieniem i aktywnym sposobem lotu. To ogromne ptaki o wysokości 115 cm. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet 210 cm. Ważą około 5 kg. Żywią się pokarmem roślinnym (nasiona, części roślin) oraz zwierzęcym (gryzonie, owady, mięczaki). Dożywają około 25 lat.
Spektakularne tańce żurawi obejmują w swoim repertuarze: ukłon, podskoki i wachlowanie skrzydłami, które można podziwiać na polach i łąkach. Odzywają się wówczas często i donośnie, a wydawane dźwięki nazywane są trąbieniem czy też klangorem.
Najwięcej żurawi w powiecie kościańskim występuje: w rejonie Łęgu Obrzańskiego, nad Południowym Kanałem Obry, w rejonie wsi Parsko – Karmin – Gniewowo – Gryżyna, w rejonie zbiornika retencyjnego Wonieść, w rejonie Nacławia – Nielęgowa.
Przełomowym okresem była zima 20215/2016. Znaczna część populacji żurawia nie odleciała z Polski. Ptaki te spędziły zimę w naszym kraju, również na Ziemi Kościańskiej.
Liczebność żurawi w Polsce rośnie. Dwadzieścia lat temu było ich zaledwie 5-6 tysięcy par, obecnie szacuje się ich liczbę na około 25 tysięcy par.
Jesienią 2022 roku 88 % żurawi skupiło się w sześciu regionach Polski:
- Wielkopolska (20 % żurawi)
- Pomorze (20 % żurawi)
- Warmia i Mazury (15 % żurawi)
- Podlasie (15 % żurawi)
- Dolny Śląsk (11 % żurawi)
- Ziemia Lubuska (8 % żurawi)