„Potwornie (i zabawnie)” to tytuł kolejnego listopadowego wykładu z cyklu „Z historią przy kawie”, który dr Emilian Prałat poświęcił w całości bestsellerowi geograficznemu „Cosmographia” Sebastiana Münstera. Dzieło to powstało w 1554 r. i jego pełen tytuł brzmi: Cosmographiae universalis libri VI. Jest to niewątpliwie ważna książka w kształtowaniu myśli geograficznej w XVI-wiecznej Europie. Warto dodać: w pełni drukowana i ilustrowana.
Najciekawszą częścią „Kosmografii”, którą dr Prałat omówił szczegółowo, jest ta poświęcona mieszkańcom Indii. Wśród nich bowiem na kartach księgi Münstera pojawiają się m.in. fantastyczne potwory, dzieci z ogonami i płetwami, gigantyczne węże, jelenie o trzech porożach czy latające ryby. Oprócz tego na kartach tego dzieła znajdują się mapy, encyklopedyczne informacje na temat świata znanego i nieznanego.
Skąd się wzięły potwory, dziwne istoty w tego rodzaju książkach? Jak podkreślił dr Prałat, były one fascynujące dla ludzi tamtych czasów. Wypełniały potrzebę obcowania z tym, co wykraczało poza naturę, a także odzwierciedlały coś, czego nie można było wówczas zweryfikować.
Na zakończenie wykładu dr Prałat przygotował niespodziankę dla uczestników wykładu – oryginał dzieła Sebastiana Münstera, który można było obejrzeć z bliska.
Na kolejny wykład z cyklu „Z historią przy kawie” zapraszamy 13 grudnia o godz. 18.00