Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 O wspomnieniach naszej „małej ojczyzny” na majowym wykładzie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej

O wspomnieniach naszej „małej ojczyzny” na majowym wykładzie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej

28 maja 2024

Podczas majowego wykładu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, który prowadził dr hab. Bartosz Hordecki, dyskutowano czy warto jeszcze wspominać naszą „małą ojczyznę”.

Jako „Małą Ojczyznę” rozumiemy najbliższą okolicę zamieszkania – wieś, miasto, gminę lub ich część, czyli tą przestrzeń geograficzną, z którą wiążą się codzienne czynności mieszkańca, gdzie położony jest jego dom, praca. Ważnym elementem spajającym z małą ojczyzną są więzi emocjonalne, np. związane ze wspomnieniami z jakimś miejscem.

Współczesne rozumienie i znaczenie „małej ojczyzny” to już nie tylko „najbardziej naturalne środowisko człowieka” oraz prywatna relacja wraz z jego tradycją i kulturą. Dziś mała ojczyzna jest przede wszystkim źródłem oraz zadaniem życia obywatelskiego, opartego na takich wartościach jak: wolność, państwo prawa, samorządność, wspólne dobro, dialog. Mała ojczyzna skupia ludzi żyjących na określonym terenie geograficznym, w kręgu oddziaływań miejscowej tradycji, kultury, różnych form życia społecznego oraz przyrody. Z punktu widzenia pedagogiki społecznej mała ojczyzna ułatwia odpowiedź na fundamentalne pytanie: „kim jesteśmy, skąd idziemy i dokąd zmierzamy”?

Dokonujące się w kraju przeobrażenia ustrojowe postawiły środowiska lokalne w nowej sytuacji. Powstały szanse odbudowy i rozwoju małych ojczyzn. Tak oto nadal jest ona strukturą bliską, znaną, bezpieczną, dzięki której ludzie „są u siebie”. Ale jednocześnie jest wyzwaniem: stawia cele, wymaga gospodarza, starań i wysiłków. Widoczne są procesy przekształcenia się jednostki w obywatela, a grupy mieszkańców we wspólnotę społeczną.

Możliwość odtworzenia i rozwoju małych ojczyzn stanęła przed tymi wszystkimi osobami czy grupami, którym odebrano i zniszczono ich własne środowiska. Doprowadziły do tego powojenne migracje, przymusowe przesiedlenia, czy też polityczne nakazy i zakazy.

Mała ojczyzna, niezależnie od tego czy jest biedna czy bogata, czy ma wiekowe tradycje czy też niedawną metrykę, rodzi nie tylko określone problemy i zadania ekonomiczne, kulturalne czy edukacyjne. Jest ona także źródłem sił, woli i energii prowadzącej do przemiany i ulepszania zastanych warunków, w dużym stopniu źródłem (samo)edukacji, zasobem zdolnym wygenerować czynniki (samo)rozwoju.

Dzisiejsza mała ojczyzna wymaga – obok nakładów ekonomicznych i środków gospodarczych – określonego wsparcia edukacyjnego. Nadrzędnym celem i funkcją edukacji środowiskowej jest wychowanie obywatelskie oraz wychowanie samorządowe. Z kolei samorząd, jako zbiorowa instytucja demokracji lokalnej, wymaga edukacji, która włączałaby obywateli m.in. w problemy władzy lokalnej, dobra wspólnego, zasad funkcjonowania państwa i prawa – chodzi tutaj o powszechne i czynne angażowanie całej miejscowej społeczności w rzeczywiste samo rządzenie.

Każdy z nas może zadać sobie pytanie: Czy warto sięgać pamięcią do historii swoich małych ojczyzn (gdziekolwiek się znajdują) i czy każdy z nas się z tymi ojczyznami utożsamia po dzień dzisiejszy?

 

 

 

 

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
26
27
28
29
30
31
1
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
02 wrz
2 września 2024    
16:00
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 2 września o godz. 16 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.
07 wrz
7 września 2024    
10:00 - 13:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie zaprasza na Narodowe Czytanie, które rozpocznie się 7 września 2024 o godz. 10. Impreza będzie plenerowa (w razie niepogody zostanie [...]
Events on 2 września 2024
02 wrz
Events on 7 września 2024
Legimi
Academica wypożyczalnia
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny