Pan Zdzisław Witkowski wspominał Wacława Taciaka na kwietniowym wykładzie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej.
Przedstawiając sylwetkę pana Wacława Taciaka (1936-2017) należy zaznaczyć, iż był wybitnym fachowcem i do końca aktywnym działaczem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, był również miłośnikiem Wielkopolski i Ziemi Kościańskiej.
Pochodził z Mosiny. W 1955 roku ukończył Technikum Geodezyjne. Najpierw pracował w kilku instytucjach poznańskich, a następnie od 1961 roku przez 30 lat pracował w strukturach geodezji kościańskiej. W 1981 roku uzyskał tytuł inżyniera, a 5 lat później magistra inżyniera.
Od 1999 roku był na emeryturze. W latach 2001-2009 sprawował funkcję prezesa Koła Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Kościanie.
Czynił skuteczne starania o nadanie jednej z kościańskich ulic – w rejonie cukrowni – imienia profesora Jerzego Fellmanna – kościańskiego geodety.
Nawiązał też współpracę z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, kształcącym techników geodetów.
Pan Wacław należał do Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej i pełnił funkcję sekretarza i członka zarządu.
Druga część wykładu poświęcona była zebraniu sprawozdawczo-wyborczemu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Przedstawiono sprawozdanie z działalności towarzystwa w latach 2019-2022 oraz wybrano nowe władze. Prezesem ponownie został Zdzisław Witkowski, sekretarzem Ireneusz Krzysiak, a skarbnikiem Miron Ratajczak.
Honorowym członkiem TMZK został pan Miron Ratajczak.