Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 O kościańskiej Farze na spotkaniu TMZK – relacja

O kościańskiej Farze na spotkaniu TMZK – relacja

30 listopada 2022

Za nami kolejne spotkanie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej.

Łukasz Urbaniak swoim wykładem o kościańskiej Farze zapoczątkował cykl „Kościańskie zabytki”. Prelegent na początku przedstawił wykaz literatury, z której skorzystał, po czym szczegółowo zajął się omówieniem głównego zagadnienia.

Kościańska Fara na trwałe zapisała się w historii miasta.

Kościan to jeden z najstarszych ośrodków kościelnych diecezji poznańskiej powstałych na przełomie X i XI wieku. Nieznana jest dokładna data powstania kościańskiej świątyni parafialnej. Przyjmuje się, iż jest to przełom XIII i XIV wieku. Kościół na pewno istniał już w 1289 roku, gdyż z tego okresu pochodzi wzmianka o pierwszym znanym w Kościanie proboszczu, którym był kanonik poznański i kanclerz biskupi – Jakub. Warto dodać, iż w pobliżu Fary mieściła się szkoła parafialna, a także cmentarz. W latach 1430-1445 na plebanii odbywały się sądy szlacheckie.

Po krótkim rysie historycznym zaprezentowane zostały zabytki kościoła farnego.

W drugiej części wykładu pan Sebastian Bartkowiak opowiedział o przeprowadzonych w 2021 roku badaniach georadarowych w kościele farnym w Kościanie, które miały wyjaśnić przyczyny spękań i zapadlin posadzki kamiennej. Wykonane odwierty i badania jednoznacznie wskazały na istnienie dwóch krypt. Dostęp do jednej z nich jest niemożliwy, a zdjęcia z drugiej zostały pokazane na zakończenie wykładu.