Marcowy wykład Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej poświęcony był inwestycjom w Kościańskich Wodociągach. Prelegentem był prezes zarządu Wodociągów Kościańskich Sp. z.o.o. pan Dawid Borkowski.
Przygotowania do budowy centralnego systemu wodociągowego w Kościanie rozpoczęły się wraz z początkiem XX wieku. 19 maja 1904 roku, na podstawie decyzji władz samorządowych została powołana mieszana komisja wodna (Wasserkomission) do rozpatrzenia sprawy konieczności i opłacalności budowy centralnego wodociągu dla Kościana. Z początkiem marca 1906 roku firma Geislera rozpoczęła próbne wiercenia na terenie należącym do szpitala, przy szosie w kierunku Pianowa. Zrealizowano tam 4 odwierty obserwacyjne i jedną studnię rurową. Po znalezieniu miejsca na ujęcie wodociągu, magistrat Kościana zwrócił się do firmy Geislera i Franckego o przygotowanie ofert kosztorysowych na budowę zakładu wodociągowego. 2 grudnia 1907 roku, magistrat Kościana zawarł umowę z Xawerem Geislerem na realizację systemu wodociągowego dla miasta. Kontrakt przewidywał ukończenie wodociągu i oddanie go do eksploatacji do 1 października 1908 roku, a sam koszt inwestycji miał wynieść niespełna 250 000 marek. Prace wodociągowe w mieście rozpoczęły się zaraz po ustąpieniu mrozów w 1908 roku i zostały ukończone do sierpnia 1908 roku. Na wieży rozpoczął się montaż zbiornika wodnego. 16 listopada 1908 roku nastąpiło uruchomienie wodociągu, a w dniu 18 listopada woda pojawiła się we wszystkich przyłączonych do zakładu budynkach. W związku z tym w Kościanie rozpoczęła się także likwidacja dotychczasowych studni publicznych.
Wodociągi Kościańskie powstały 1 stycznia 2013 roku z przekształcenia zakładu budżetowego. Wodociągi posiadają dwie stacje uzdatniania wody:
Stacja Uzdatniania Wody Łazienki powstała w latach 60-tych XX wieku – przebudowana od maja 2021 do października 2022 roku – koszt 11 mln złotych;
Jesionowa – Stacja Uzdatniania Wody powstała w 1995 roku, w 2020 roku przeprowadzono kolejne inwestycje.
Miejska sieć wodociągowa wynosi 73,7 km, podzielona na sześć stref oraz wyjście z miasta na gminę wiejską Kościan (7 strefa). Miejska sieć kanalizacyjna wynosi 61,2 km. Celem podziału miasta na strefy jest oszczędność zasobów wody poprzez monitorowanie.
Kolejną dużą inwestycją jest rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni Ścieków od lipca 2017 do sierpnia 2019 roku.
Budowa instalacji kogeneracyjnej czyli równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym zapewniające wzrost sprawności energetycznej i prowadzące do znacznie mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych to również nowoczesna inwestycja Wodociągów Kościańskich.
W 2012 roku stworzono Akredytowane Laboratorium Wodociągów Kościańskich.
W 2016 i 2018 roku zakupiono dwa specjalistyczne samochody Müller.
Kościańskie Wodociągi mają w planach:
- budowę studni głębinowych czwartorzędowych i trzeciorzędowych
- połączenie magistrali wody surowej zasilającej SUW Łazienki oraz SUW Jesionowa
- połączenie magistrali wody uzdatnionej od ul. Sierakowskiego do ul. Wielichowskiej