Pierwsze spotkanie w 2025 roku z cyklu „Z historią przy kawie” dr Emilian Prałat poświęcił wpływom Bliskiego i Dalekiego Wschodu na kulturę europejską.
Polska „zna” Orient od XIII wieku. Wówczas wyprawy na wschód były ważne ze względów ekonomicznych, ale był to też ważny kierunek dla tradycji chrześcijańskiej (Jerozolima). Sytuacja zaczęła zmieniać się na przełomie XV i XVI wieku, gdy na skutek wielkich odkryć geograficznych zainteresowanie Europejczyków skoncentrowało się na poznawaniu nowych lądów i mórz, a w wyniku reformacji w Kościele rozpoczęły się zmiany.
Pierwszym europejskim badaczem orientu był Marco Polo, który po kilkuletniej podróży dotarł na dwór chiński i – co ważne – z tej podróży wrócił. Była to pierwsza w dziejach udokumentowana podróż Jedwabnym Szlakiem, która trwała 4 lata.
Dużą część wykładu dr Prałat poświęcił inspiracjom i wpływom wschodnim w kulturze europejskich – od porcelany, przez malarstwo, modę aż po literaturę i film.
Ciekawostką z pewnością jest geograficzno-historyczne spojrzenie na Orient, które początkowo obejmowało basen Morza Śródziemnego i tereny Bliskiego Wschodu, by w późniejszych czasach przesunąć się na obszar całej Azji.
Zapraszamy na lutowy wykład z cyklu „Z historią przy kawie”, który odbędzie się 14 lutego.