Październik nagrodami stoi, literackimi. Po Noblu i Nike czas na przedstawienie laureatów dwóch kolejnych nagród literackich: Angelusa i Silesiusa. Ich fundatorem jest miasto Wrocław, a wręczone zostały podczas wspólnej gali, która odbyła się 14 października we Wrocławskim Teatrze Lalek.
Angelus jest nagrodą dla pisarzy i pisarek pochodzących z jednego z 21 krajów tzw. Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. W ubiegłą sobotę Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus została wręczona już po raz osiemnasty. Zwycięską książkę „Skąd” napisał Saša Stanišić, niemieckojęzyczny pisarz bośniackiego pochodzenia, który w wieku czternastu lat razem z rodzicami musiał opuścić dawną Jugosławię i jako uchodźca wojenny trafił do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. „Skąd”, to czwarta powieść Stanišicia, bardzo autobiograficzna, w której autor wraca do przeszłości. Pisze o dzieciństwie w Jugosławii, ucieczce i przyjeździe do Niemiec, o codzienności nastoletniego imigranta i próbach odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Stanišic stawia też pytanie: jaki wpływ na nasze życie i jego kształt ma miejsce, w którym przyszliśmy na świat? Nagrodzoną książkę z języka niemieckiego przetłumaczyła Małgorzata Gralińska, która otrzymała nagrodę za przekład. Z finałowej siódemki książek nominowanych do Angelusa 2023 w internetowym głosowaniu wyłoniona została także laureatka Nagrody Czytelników. W tym roku wyróżnienie to otrzymała ukraińska pisarka Tamara Duda, autorka „Córeczki”, poruszającej tematy wojny w Donbasie.
14 października br. poznaliśmy także zwycięzców Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Główną nagrodę w kategorii Książka Roku otrzymał Piotr Sommer za tom „Lata praktyki”, poświęcony starzeniu się, pamięci, powolnemu przyzwyczajaniu się do utraty. Piotr Sommer to wybitna postać polskiej poezji, laureat Silesiusa sprzed 13 lat (wtedy za całokształt), a także tłumacz poezji amerykańskiej, od 1994 roku naczelny czasopisma „Literatura na Świecie”. Najlepszym debiutem 2022 roku jury uznało tom ukraińskiego poety Ivana Davydenki „Halal”. Silesiusa za całokształt pracy twórczej otrzymała Joanna Mueller, poetka, eseistka, redaktorka i krytyk literacki, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu w Warszawie. Urodzona w 1979 roku w Pile jest najmłodszą laureatką tej nagrody w historii Silesiusa.
Nagrodzone książki już niebawem wzbogacą księgozbiór naszej Biblioteki. Będą czekały na Państwa w Wypożyczalni dla Dorosłych, gdzie znajduje się specjalnie dla nich wyznaczone miejsce – regał „Literackie Laury”. Niecierpliwi mogą skorzystać z darmowych kodów do aplikacji Legimi oraz Empik Go i poszukać wersji elektronicznej książek wyróżnionych w ubiegły weekend nagrodami Angelus i Silesius. W czasie trwania skontrum (od 9 października do 10 listopada) kody wydajemy drogą mailową lub telefoniczną. Serdecznie zapraszamy.