Nie Rosjanka, nie Chinka, nie pisarka pochodząca z Karaibów (takie były spekulacje szwedzkich mediów), ale południowokoreańska autorka Han Kang została laureatką Nagrody Nobla 2024 w dziedzinie literatury. Decyzję Komitetu Noblowskiego przedstawił dziennikarzom zgromadzonym w gmachu Szwedzkiej Akademii jej stały sekretarz Mats Malm 10 października 2024 roku punktualnie o godzinie 13.00. Han Kang została doceniona za „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. Podkreślono też, że jej pisarstwo jest silnie metaforyczne i wskazuje na „łączność między żyjącymi i umarłymi”.
Tegoroczna laureatka literackiego Nobla urodziła się w 1970 roku w Gwangju, na południowym zachodzie Półwyspu Koreańskiego. Dorastała w Seulu, gdzie studiowała filologię koreańską na prestiżowym Uniwersytecie Yonsei – najstarszej i jednej z najlepszych prywatnych uczelni w Korei Południowej. Han Kang pochodzi z rodziny o tradycjach pisarskich. Jej ojciec jest znanym w Korei pisarzem, literaturą zajmują się również bracia noblistki.
Han Kang debiutowała jako poetka w 1993 roku. Później skłoniła się w kierunku prozy i w 1995 roku światło dzienne ujrzał jej pierwszy zbiór opowiadań. Światową sławę przyniosła jej powieść „Wegetarianka”, która została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2016 roku. W książce wybrzmiewają charakterystyczne cechy prozy Han Kang: relacje międzyludzkie i człowieka z naturą, feministyczne motywy, a także poetycki styl.
Polscy czytelnicy mogą sięgnąć nie tylko po „Wegetariankę”. W naszym kraju ukazały się również tłumaczenia innych książek tegorocznej noblistki, w tym: „Nadchodzi chłopiec”, „Biała elegia”, „Nie mówię żegnaj”. Jedną z ciekawostek jest fakt, że „Biała elegia”, która znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku, powstała po pobycie Han Kang w Warszawie (2014 rok). Książka ta jest uznawana za jedną z najbardziej osobistych w dorobku autorki. Pojawiają się w niej wspomnienia i refleksje związane ze śmiercią starszej siostry. Han Kang zadaje w niej między innymi pytania o przeżywanie żałoby.
Książki Han Kang w naszej bibliotece – co można przeczytać?