Ile doznań, emocji i przeżyć dają lekcje poetyckie mogli przekonać się uczniowie kościańskich szkół. Mieli oni bowiem niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi. Kalina Izabela Zioła – poetka, krytyczka literacka, animatorka kultury i tłumaczka była gościem Kolberga. Z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka spotkała się Maria Kogut – poetka, członkini Związku Literatów Polskich. Natomiast młodzież Szkoły Podstawowej nr 4 rozmawiała w czytelni naszej biblioteki z Ryszardem Biberstajnem – poetą i prozaikiem, krytykiem literackim, wiceprezesem Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. A całe wydarzenie – lekcje poetyckie – odbyło się w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, którego współorganizatorem w Kościanie była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego. Cel imprezy to edukacja literacka młodzieży, popularyzacja poezji współczesnej oraz integracja środowisk twórczych. Z kolei lekcje poetyckie to okazja do bezpośredniego kontaktu młodzieży z twórcami i do rozmowy o sztuce słowa.
O potrzebie powrotu do ważenia słów mówił na spotkaniu z młodzieżą R. Biberstajn: żyjemy w czasach, gdy słowo traci powoli swoją wartość, często jest poniewierane, a przecież słowem można wesprzeć człowieka, podnieść, ale słowem można też człowieka zranić czy zniszczyć. To właśnie z tej potrzeby zwracania uwagi na wartość i znaczenie słowa powstały wiersze gości Listopada Poetyckiego, o czym mówiono w czasie lekcji poetyckich. Ale nie tylko wokół tego koncentrowała się rozmowa poetów z uczniami.
Lekcje z poetami były doskonałą okazją, by zapoznać się z ich twórczością, posłuchać recytacji, porozmawiać o literaturze. Uczniowie zadawali pytania dotyczące poezji, ale także tego, co to znaczy być poetą, jak wygląda życie codzienne poety. Pytano o najważniejsze osiągnięcia literackie, jak zadebiutować, gdzie drukować i publikować swoją twórczość, które wiersze poeta (czy poetka) uważa za najważniejsze, jak długo powstaje wiersz, po co się je pisze i dla kogo, czym jest wena twórcza, jak powstaje wiersz… Poeci odpowiedzieli na te i wiele, wiele innych pytań, które zadano w trakcie lekcji. Oprócz odpowiedzi na pytania spotkania stały się dla młodzieży również zachętą do własnych, twórczych poszukiwań. Kalina I. Zioła zachęcała młodych ludzi, żeby pisali wiersze, ale i czytali poezję – bez zastanawiania się co poeta miał na myśli, za to ze skupieniem uwagi na swoich odczuciach i na emocjach towarzyszących im przy czytaniu. Maria Kogut zaznaczyła, jak bardzo poezja (i w ogóle literatura) jest potrzebna współczesnemu człowiekowi, jak bardzo go uwrażliwia, ubogaca i jak ważne są wartości, które niesie każda sztuka. Zaprosiła młodzież do tej poetyckiej krainy łagodności, aby na chwilę zatrzymać się, coś przemyśleć, może wzruszyć się, zastanowić i odnaleźć siebie w gąszczu metafor, epitetów i oksymoronów, dobrze poczuć się między słowami.
Jak można krótko podsumować kościański Listopad Poetycki? Sympatyczna atmosfera, inspirujące rozmowy, dobra energia, solidna dawka poezji.