NOBEL DLA SIENKIEWICZA
Quo vadis? Nie, nie będziemy odpowiadać na to pytanie. Ale… przedstawimy, a raczej należałoby powiedzieć, że przypomnimy powieść, którą na pewno czytaliście i dobrze znacie. Być może nawet obejrzeliście film, który powstał na kanwie książki. Z pewnością już domyślacie się o jaką powieść chodzi. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
A zatem… cofnijmy się wyobraźnią „nieco” w czasie, aby w trakcie lektury (po raz pierwszy lub ponownie), wraz z bohaterami powieści móc podążyć uliczkami starożytnego Rzymu za panowania Nerona, abyśmy mogli uczestniczyć w życiu codziennym mieszkańców – ukazanym na tle przemian zachodzących w Imperium Rzymskim, byśmy mogli wziąć udział w zmaganiach na arenach, być świadkami różnego rodzaju intryg, spisków i kibicować miłości pomiędzy piękną chrześcijanką Ligią, a rzymskim żołnierzem Markiem Winicjuszem.
Tytuł powieści „Quo vadis” z łaciny znaczy „dokąd idziesz?”. Pytanie to może mieć także wymiar symboliczny i być skierowane do wszystkich ludzi, aby zastanowili się co jest dla nich ważne, w jakim kierunku zmierzać i co stanowi największą wartość.
W potocznej świadomości funkcjonuje przeświadczenie, iż Henryk Sienkiewicz otrzymał literackiego Nobla (w 1905r.) za „Quo vadis”, tymczasem jury Akademii Szwedzkiej w werdykcie podało, że nagrodzono jego „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Sama książka do dziś cieszy się wyjątkową popularnością.
Zachęcamy wszystkich mających ferie (i nie tylko „feriowiczów”) do sięgnięcia po tę i inne książki Henryka Sienkiewicza, które znajdują się w naszej bibliotece.