Ostatni w tym roku wykład Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej dotyczył średniowiecznych wodociągów w Kościanie. Prelegentem był pan Janusz Grupiński. Podczas prac rewitalizacyjnych na ulicy Wrocławskiej i Rynku prowadzono prace archeologiczne. Najcenniejszym znaleziskiem odkrytym na Rynku był fragment wodociągu z XVI wieku wraz z trójnikiem, metalowymi łączeniami i przyłączami do domostw. W innej części Rynku odsłonięto ceglaną studnię, w której jest woda.
Drewniane rury wodociągowe, które zaopatrywały miasto w wodę wykonane były z drewna sosnowego o wymiarach 3,5 metra i średnicy 40 cm z otworem 8-10 cm. Na głębokości 170 cm znaleziono warstwę kulturową z czasów średniowiecznych. Na głębokości 2 metrów odkryto drewniane kłody, które pełniły funkcję krawężnika drogi brukowej znajdującej się w miejscu obecnej ul. Wrocławskiej.
Udało się też odkryć monetę (półgrosz) z czasów Kazimierza Wielkiego, co pozwoliło określić pochodzenie drogi na XIV wiek. Podczas badań na większej głębokości ukazały się warstwy osadnicze wraz z fragmentami drewnianymi datowane na XIII wiek, co potwierdza czas powstania miasta. Wykopaliska przyniosły wiele interesujących odkryć z historii Kościana. Znaleziono wiele różnych artefaktów m.in.: fragmenty naczyń, monety, ceramiki, fragmenty dawnej biżuterii.