Jesteś tutaj: Strona główna 9 biblioteka 9 „Do czytania” – Kacper Pobłocki „Chamstwo”

„Do czytania” – Kacper Pobłocki „Chamstwo”

4 czerwca 2021

 

Logotyp cyklu "do czytania"

Chamstwo Kacpra Pobłockiego to książka błyskotliwa. Interesująca. Ważna. Być może kontrowersyjna.

Chamstwo jest obszernym studium pańszczyźnianego świata, próbą opowiedzenia dziejów Polski z punktu widzenia chłopstwa. Historię zwykle poznajemy przez pryzmat wybitnych jednostek. Tutaj jest inaczej. Nie ma królów, generałów, arystokracji. Są chłopi, plebs, pospólstwo. To historia nie pana, ale chama i jeśli wsłuchamy się (czy raczej wczytamy) w nią uważnie, to zauważymy, że książka może prowadzić do dyskusji o naszych społecznych rodowodach i tożsamości kulturowej Polaków.

Zdjęcie książki "Chamstwo"Już w trakcie lektury trudno nie zająć stanowiska wobec przedmiotu rozważań, a autor dodatkowo zmusza czytelnika, aby książka pozostała w jego rękach znacznie dłużej. Widzimy w Chamstwie chłopstwo jako jednorodną masę, ale znajdziemy tutaj też dziesiątki historii indywidualnych, na których dramatyczny przebieg trudno pozostać obojętnym. Pobłocki nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo i odważnie kreśli jego historię dowodząc, że w tym splocie społecznych podziałów, okrucieństwa i przemocy umiejscowiona jest nasza ojczyzna pańszczyzna.

Chamstwo to historia pańszczyzny i przemocy, ale też historia form radzenia sobie z nią i wyborów: znosić razy, czy przejść na drugą stronę. Autor odkłamuje dotychczasową wizję pańszczyzny i wizerunek tych, którzy ją świadczyli. Redefiniuje podstawy naszej historii i kultury.

Być może książka zmieni nasz odbiór historii Polski i sposób myślenia o historii – niewątpliwie zachęca by spróbować spojrzeć inaczej na nas samych. Chamstwo nie kończy się wraz z ostatnią kropką, autor liczy na pracę ze strony odbiorcy – by ta książka stała się dla niego niejako zwierciadłem.

Koniecznie trzeba przeczytać, przemyśleć, skonfrontować ze swoją dotychczasową wiedzą.

To jedna z najważniejszych książek ostatnich lat.

Hanna Kaczmarek

 

Chamstwo, Kacper Pobłocki, Wydawnictwo Czarne, 2021.

Rozmiar czcionki

Kalendarz wydarzeń

<<sie 2022>>
pwścpsn
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Ibuk libra
Legimi
Academica wypożyczalnia
Koduj z nami
tekst alternatywny
w bibliotece
tekst alternatywny
tekst alternatywny