W sobotnie popołudnie, w parku przy Kościańskim Ośrodku Kultury, w specjalnie przygotowanej scenografii i w sprzyjających „okolicznościach przyrody” czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W jedenastej edycji ogólnopolskiego wydarzenia literackiego, jakim jest Narodowe Czytanie, przypomnieliśmy i spróbowaliśmy odczytać na nowo poezję naszego narodowego Wieszcza.
Głośne czytanie „Ballad i romansów” rozpoczął fragmentem „Świtezi” burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz otwierając tym samym Narodowe Czytanie w Kościanie. Następnie wiersze Mickiewicza przeczytali mieszkańcy Kościana, młodzież, dorośli, czytelnicy kościańskiej biblioteki. Wśród czytających był przewodniczący Rady Miejskiej Kościana – Dawid Olejniczak, byli przedstawiciele dyskusyjnego klubu książki, bibliotekarki oraz panie Irina i Aleksandra – Ukrainki, które na kursach zorganizowanych w bibliotece uczą się języka polskiego (z fantastycznym efektem, jak można wnioskować z „Romantyczności” w ich wykonaniu).
Poza „Świtezią” i „Romantycznością” usłyszeliśmy m.in. „Pierwiosnek”, „Lilie”, „Świteziankę”, „Panią Twardowską”. Interpretacje były różne: bardzo udramatyzowane i spokojne, refleksyjne – wszystkie niebanalne.
O godzinie 18:00, w sali kinowej KOK-u, rozpoczęła się zapowiadana przez nas prelekcja dra Wiesława Kota „Mickiewicz – wymiary, wzrost, znaki szczególne” – zajmująca opowieść o filmowych adaptacjach dzieł Mickiewicza i bohaterów poprzednich edycji Narodowego Czytania. Prawie godzinne wystąpienie W. Kot bogato zilustrował slajdami, fragmentami filmów, anegdotami. Było barwnie i interesująco. Również dzięki zaprezentowaniu „na dużym ekranie” filmowej realizacji „Lilii” przygotowanej w konwencji „starego kina” przez Magdalenę Bartkowiak i Barbarę Leśniak (z Miejskiej Biblioteki Publicznej). Widzowie dowiedzieli się jak powstał film, kto stał po drugiej stronie kamery i jak wyglądały, na czym polegały prace nad filmem.
Spotkanie z „balladami i romansami” zakończył koncert (prapremiera!) „Ballady/Romanse – powrót do korzeni” stworzony i wykonany przez aktorkę i pianistkę Magdalenę Howorską (śpiew, słowo, instrumenty klawiszowe, lira korbowa, cytra) i wykładowcę Akademii Muzycznej w Poznaniu, kompozytora jazzowego i producenta muzycznego Macieja Fortunę (trąbka, elektronika, syntezatory, flety, okaryny, sakshorn barytonowy, instrumenty perkusyjne).
To było wyjątkowe widowisko artystyczne. Muzyka przeplatała się z improwizowanym dialogiem na głos i trąbkę. Słuchacze, widzowie zostali zabrani w daleką, magiczną podróż w świat literatury wybarwionej muzyką.
W czasie trwania imprezy można było obejrzeć wystawę „Adam Mickiewicz w Wielkopolsce” eksponowaną w parkowych alejkach, a którą przez cały wrzesień Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentuje w swojej czytelni.
Na okoliczność Narodowego Czytania została przygotowana specjalna, pamiątkowa pieczęć do wbicia w prywatne, przyniesione na wydarzenie egzemplarze poezji A. Mickiewicza. Wiele osób z tej możliwości skorzystało. Uwaga – taka możliwość nadal istnieje! Zapraszamy do biblioteki, do wypożyczalni, gdzie pieczęć obecnie „rezyduje”.
Na stronie biblioteki cały czas dostępny jest film „W starym kinie – Adam Mickiewicz Lilie”. Zachęcamy do obejrzenia.
Kościańskie Narodowe Czytanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego, Kościański Ośrodek Kultury i Samorząd Miasta Kościana.