Propozycje „Do czytania” dla wszystkich uzależnionych od spacerów i wędrówek, dla tych, którzy lubią być „w drodze”, a także dla tych, którzy lubią kontakt z naturą.

Trzeba wędrować po świecie i wystawiać się na próbę – mawiał Don Kichot i wydaje się, że myśl ta jest też bliska Szymonowi Augustyniakowi, bo rozwija ją w książce „Mimochodem” o kolejne elementy, spostrzeżenia, ciekawostki, przemyślenia…

„Mimochodem” jest książką o… chodzeniu. To niezwykła, fascynująca opowieść o jak najbardziej zwykłej czynności, zatem warto wybrać się na trzystustronicową wędrówkę z autorem, by po drodze dowiedzieć się np.:

– kto miał buty, które nie schodzą z nóg,

– dlaczego chodzenie wychodzi nam na zdrowie,

– o pierwszym człowieku, który obszedł świat,

– o spacerze, który nie ma sobie równych, po Srebrnym Globie,

– o muzyce która podchodzi, czyli o karierze walkmana,

– czym przechadzka różni się od spaceru, spacer od wycieczki, a wycieczka od wędrówki (nie mylić z włóczęgą)?

I w końcu: co jest tak pociągającego w chodzeniu, że w trakcie lektury tej książki będziesz chciał rzucić wszystko i ruszyć w drogę? [cyt. z okładki]

Mimochodem. O chodzeniu, Szymon Augustyniak, Editio/Helion, 2018

Łąkami idę. W krąg kwiaty

I słychać brzęczenie pszczele.

I tylko jest się, po prostu

Tak, jak wszystko dokoła.

Ten fragment wiersza Leopolda Staffa doskonale może nas wprowadzić w lekturę książki o świecie, którego nie doświadczymy nie będąc w drodze. A to mikrokosmos. Wycinek wielkiego i pięknego świata przyrody. „Prywatne życie łąki” pokazane i opowiedziane przez Johna Lewisa-Stempela , to refleksyjna, ciekawa, czasem zabawna opowieść o tętniącej życiem łące. Jedna z najbardziej wciągających książek przyrodniczych. Być może zachęci do kolejnych, podobnych lektur? A może zainspiruje do własnych „wypraw”, niekoniecznie bardzo dalekich. Czasem bogactwo świata przyrody mamy na wyciągnięcie ręki.

Prywatne życie łąki, John Lewis-Stempel, Wydawnictwo Poznańskie, 2017

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki, żeby wypożyczyć książki o „świecie wokół nas”, a także zobaczyć piękny fragment łąki obok biblioteki.

A ponadto przypominamy, tak było:

Materiały ze spotkania z Jackiem Olejniczakiem

O fotografii przyrodniczej

Może warto odszukać miejsca ze zdjęć:

Zdjęcia z wystawy fotograficznej Konrada Leśniaka (MBP, styczeń 2015)