Bajankowe spotkanie z Kicią Kocią

Listopadowe spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” prowadziła Bajanka, a bohaterką spotkania była Kicia Kocia, którą znają wszystkie dzieci. Najmłodsi przenieśli się do krainy książek, w której poznali niektóre z przygód Kici Koci. Były eksperymenty, zagadki, wspólne śpiewanie i zabawy. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał imienny dyplom oraz drobny upominek.

więcej…

Listopadowe warsztaty „Do dzieła!”

„Na południe od Rogowa 
Mieszka w leśnej dziupli sowa, 
Która całą noc, do rana, 
Tkwi nad książką, zaczytana”.

                         (Jan Brzechwa)

Sowa była motywem przewodnim listopadowych warsztatów artystycznych „Do dzieła!”, które odbyły się w ostatni piątek (22.11) w naszej bibliotece. Za oknami ciemno i nic nie widać, ale nasze sowy były widoczne już z daleka. Dzieci stosowały różne techniki (wycinanki, wydzieranki), a efekty można zobaczyć na zdjęciach. więcej…

Jacek Hugo-Bader w kościańskiej bibliotece! Relacja ze spotkania z reportażystą

W czwartkowe popołudnie bibliotekę odwiedził Jacek Hugo-Bader, dziennikarz i reportażysta. Do kościańskiej biblioteki przyjechał krótko po zakończonej wyprawie do Republiki Tuwy. Czytelnicy mogli obejrzeć relację fotograficzną z wyprawy i posłuchać opowieści Jacka Hugo-Badera ze spotkań z lokalnymi szamanami (m.in. o tym, jak żyją i na czym polega rola szamana). O tym też będzie najnowsza książka reportażysty, która ukaże się w przyszłym roku, ale już w grudniu będzie można przeczytać fragmenty, które zostaną opublikowane w prasie.

Jacek Hugo-Bader podkreślił, że jego praca to rozmowy z ludźmi, co bardzo lubi. Każdy człowiek nosi w sobie jakąś historię, on lubi ich słuchać, a później je opisywać. Pamięta jednak o tym, że bohaterowie jego książek są najważniejsi, więc pierwszą zasadą, którą wyznaje jest to, aby nikomu nie zaszkodzić. Czytelnicy też są ważni i czuje wobec nich dużą odpowiedzialność, dlatego jego zbiory reportaży przedstawiają jego punkt widzenia. To, co zobaczył, przeżył i to, pod czym może się podpisać.

Po ponad dwugodzinnym spotkaniu można było zdobyć autorskie wpisy w książkach gościa biblioteki.

więcej…

Romantyczna lekcja w murach biblioteki

Co wspólnego mają kuchnia i romantyzm? Okazuje się, że całkiem sporo. Już po raz drugi w kościańskiej bibliotece odbyła się lekcja języka polskiego dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie prowadzona przez Agnieszkę Podgórską. Zajęcia połączone były z nagraniem odcinka „Literackich przysmaków”. Uczniowie – korzystając z zasobów czytelni opracowywali zagadnienia dotyczące ballad Adama Mickiewicza, a ochotnicy wraz z redakcją bibliotecznego kulinarnego cyklu przygotowywali specjalny romantyczny deser. Jak na romantyczny klimat przystało – do samego końca wszystko owiane było tajemnicą.

Romantyczny tort miłości okazał się świetnym dodatkiem do rozmów i dyskusji na temat znaczenia literatury polskiego romantyzmu. Przepis i film z nagrania można znaleźć poniżej.

więcej…